1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelleri aştı sergi açtı
Engelleri aştı sergi açtı

Engelleri aştı sergi açtı

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde işitme engelli 13 yaşındaki Şehriban Karakoç, engelleri aşarak hazırladığı karakalem ve yağlı boya çalışmalarını eğitim gördüğü rehabilitasyon merkezinin açtığı resim sergisinde vatandaşların beğenisine sundu.

A+A-

Özel İşbirliği Rehabilitasyon Derneği ile Ergani Kültür ve Sanat Merkezi'nin Atatürk anıtı önünde açtığı resim sergisinde hazırladığı çalışmaları sergileyen doğuştan işitme engelli Şehriban Karakoç'a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Karakoç, öğretmenlerinin çabasıyla öğrendiği resim sanatını ileriye götürerek ortaya çıkardığı çalışmaları sergiyle topluma sundu. Öğretmeninin yeteneğini keşfetmesiyle 2 ay boyunca özel yağlı boya resim eğitimi alan Şehriban Karakoç, engellilere imkan ve zaman verildiğinde neleri başarabileceklerini göstermiş oldu. Resim sergisinin açılışında konuşan Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Ramazan Atlı, engelli çocukların hayatın içerisinde var olduklarını ve kendilerini keşfetmelerine yardımcı olunması gerektiğini dile getirdi. Bu tür sosyal faaliyetlere her zaman destek sunacaklarını belirten Atlı, projenin hayata geçirilmesinde destek veren herkese teşekkür etti. Küçük Şehriban'ın öğretmeni, Kültür ve Sanat Derneği Yöneticisi Özgür Akkaya ise, "Şehriban'ın çok iyi bir resim yeteneği olduğunu fark ettim. Bu yeteneğin gelişmesi için ona resim sanatında kullanılan malzemeleri temin ederek onunla 2 ay boyunca özel olarak ilgilendim. Bu sürede çok iyi bir aşama kat ederek ortaya çıkan çalışmaları sergi ile taçlandırmak istedik. Resim sanatının engelli bir çocuğun ellerinde hayat bulması bizim için çok anlamlı" şeklinde konuştu.

Atatürk anıtı önünde açılan sergide davetlilere müzik dinletisi eşliğinde canlı performans yağlı boya resim yapan Şehriban Karakoç, vatandaşların ilgi odağı oldu.

HABERE YORUM KAT