1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engelleri aşıp şov yaptı
Engelleri aşıp şov yaptı

Engelleri aşıp şov yaptı

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi'nin girişimleri sonucu Gülsem Engelliler Tiyatro Grubu tarafından hazırlanan 'Yüzyılın En Sakat Gösterisi' isimli tiyatro oyunu ve Ayhan Yarıcı'nın hazırlayıp sunduğu spastik şov Dicle üniversitesi Kongre

A+A-

Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi'nin girişimleri sonucu Gülsem Engelliler Tiyatro Grubu tarafından hazırlanan 'Yüzyılın En Sakat Gösterisi' isimli tiyatro oyunu ve Ayhan Yarıcı'nın hazırlayıp sunduğu spastik şov büyük beğeni toplarken,engellilere neşeli bir akşam yaşattı.Dicle üniversitesi Kongre Merkezi'ndeki tek kişilik gösteriye katılım yüksek oldu. Ayhan Yarıcı'nın yazıp yönettiği 'Yüzyılın En Sakat Gösterisi' spastik şovun sanat yönetmenliğini Funda Uğurluay, genel koordinatörlüğünü Cemil Parlar üstleniyor.
 
İZLEYENLERE KAHKAHA TUFANI

Oyunu izlemeye gelenler adeta kahkaha tufanına şahitlik ederken, salonun dolması yüzleri güldürdü.
Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Erdal Satılış ,3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bu etkinliği organize ettiklerini söyledi. Satılış,”Engellilerin neler yapabileceğini göstermek amacıyla bir spastik şov adı altında tiyatro gösterisi sunmuş olduk. Diyarbakır halkı bayağı bir ilgi gösterdi .Bizi kırmayıp buraya gelen Gülsem Engelliler Tiyatro Grubu'na çok teşekkür ediyoruz. Engeliler haftası dolaysıyla bu gibi etkinliklerimiz devam edecektir. “dedi.
 
ENGELLİLER HAFTASININ TARİHÇESİ

1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. O tarihten beri , 3 Aralık “engelliler günü” olarak biliniyor.
Toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek ve daha duyarlı olmalarını sağlamak için her yerde çeşitli etkinliklerle kutlamalar düzenleniyor. WHO'ya göre dünya nüfusunda 500 milyon engelli yaşıyor. Türkiye'de ise nüfusun yüzde 12.29'u yani 8.5 milyon kişi engelli. Erkeklerde bu oran 11.10, kadınlarda yüzde 13.45 düzeyinde. % 15 olan Diyarbakır'daki engelli oranı Türkiye ortalamaları üzerinde yer alıyor.