1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engeller kalktı, Kürtçe'nin kullanımı arttı
Engeller kalktı, Kürtçe'nin kullanımı arttı

Engeller kalktı, Kürtçe'nin kullanımı arttı

Kürtçe ile ilgili yasakların kaldırılması için yapılan yasal düzenlemeler, anadilde kurs, yayın ve eğitimin önünü açarken, sosyal ve kültürel alanda atılan adımlar da Kürtçe'nin hayatın her alanında kullanılması yönünde imkan sağladı.

A+A-
Kürtçe'nin önündeki engellerin kaldırılması için yapılan yasal düzenlemeler, hayatın her alanında kullanılmasına imkan sağladı.
 
Anadilde kurs, yayın ve eğitimin önünü açan yasal düzenlemelerin yanı sıra sosyal ve kültürel alanda atılan adımlarla artık iş yerleri, yas evleri, lokantalar ve sokaklardaki tabela, afiş ve bilboardlardaki tanıtımlarda Türkçe'nin yanında Kürtçe ifadeler de yer alıyor.
 
Vatandaşlar Kürtçe'yi özgürce konuşabilmenin, iş yerlerinde, sokaklarda, taziye evlerinde, lokantalarda anadillerinde tanıtım yapabilmenin mutluluğunu yaşıyor.
 
Kürtçe'nin kullanımı arttı
 
Bölgede iş yerlerinin girişine asılan "Hoş geldiniz" tabelasında "Hün Bi Xerhatın", eczanede, "Dermanxane", semt pazarında "Bazara taxe" gibi aynı anlamı taşıyan Kürtçe ifadeler de yazılıyor.
 
Özellikle sigara içmenin yasaklandığı alanlarda Kürtçe yazılı uyarılar da dikkati çekiyor. Böylelikle Kürtçe'nin her alanda kullanılmasıyla Türkçe bilmeyen vatandaşların yer, yön, adres ararken yaşadığı sıkıntı da büyük ölçüde aşılmış oldu.

HABERE YORUM KAT