1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Engeller kaldırılmalı
Engeller kaldırılmalı

Engeller kaldırılmalı

“Köye Geri Dönüş Komisyonu” Sözcüsü ve Amed GÖÇ-DER Başkanı Vecih Aydoğan, “çözüm süreci”nde ikinci aşamaya geçilmesine karşın hükümetin halen adım atmadığını, köye dönüş içinde gerekli şartların oluşmadığını belirterek, “Koruculuk sistemi halen kendini k

A+A-

Başlatılan yeni süreçle birlikte en fazla gündeme gelen konulardan biri “Köye dönüş projesi” olmasına rağmen, hükümet tarafından konuya ilişkin somut adım atılmıyor. Bununla birlikte mayınlı arazilerin varlığını koruması ve korucuk sisteminin daha da yapılandırılması, yeni süreçte köye dönüşlerle ilgili umutların ertelenmesine neden oluyor.

Köye dönüşlerle ilgili Diyarbakır'da oluşturulan “Köye Geri Dönüş Komisyonu” Sözcüsü ve Amed Göç Edenlerle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Amed GÖÇ-DER) Başkanı Vecih Aydoğan, bir buçuk aydır komisyon çalışmaları kapsamında onlarca köyde çalışma ve ziyarette bulunduklarını kaydetti. Abdullah Öcalan'ın tarihi Diyarbakır Nevrozu'nda ki mesaj ile birlikte, “Demokratik kurtuluş ve özgür yaşamın inşası sürecinin” başladığını belirten Aydoğan, sürecin ilk aşamasının tamamlandığını söyledi. Öcalan tarafından başlatılan sürecin ikinci aşamasında devletin adım atması gerektiğini kaydeden Aydoğan, ikinci aşamada atılması gereken adımlardan birinin de “köye dönüş” konusu olduğunu ifade etti.

'Köye geri dönüş için adım atmıyor'

1990′lı süreçlerden bugüne kadar yaklaşık 4 binin üzerinde köyün zorla boşaltıldığını ve 4 milyonun üzerinde insanın yerinden göçertildiğini kaydeden Aydoğan, “Dolayısıyla bu çözüm süreciyle birlikte köye geri dönüşlerin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Fakat gelinen süreçte devletin köye geri dönüş konusunda henüz hiçbir adımın atmadığını kaydeden Aydoğan, “Köye geri dönüş koşulları sağlanması gerekirken, aksine bu bölgelerde karakol yapımları başladı. Koruculuk artarak devam ediyor.

Bizler özelikle Amed GÖÇ-DER olarak yine Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabipler Odası, İHD, TMMOB ve içinde il genel meclisinde bulanacağı 'Köye Geri Dönüş Komisyonu'nu kurduk” diye belirtti. Komisyon çalışmaları kapsamında, daha önce de 60′a yakın köyde çalışma ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini, göç eden aileler ile görüşmelerinin sürdüğünü belirten Aydoğan, bu çerçevede halk toplantıları yaptıklarını kaydetti. Aydoğan, toplantılarının Bağlar, Sur ve Kayapınar gibi ilçelerde sürdüreceklerini dile getirdi. Yapılan halk toplantılarının amacının, köylerinden göçertilen ailelerin taleplerini öğrenmek olduğunu söyleyen Aydoğan, “Sonuçta bu trajedi, travma ve tahribatı yaşayan onlardır. Dolayısıyla onlarla yaptığımız bu toplantıda sonuç olarak hazırlayacağımız kapsamlı raporla ilgili milletvekilleri ve Diyarbakır Valisi ile de buna yönelik bir görüşme gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

'Yurttaşlar topraklarına sahip çıkmalı'

Aydoğan, göç mağduru ailelerin köye dönüşle ilgili yoğun başvurusu olduğunu belirtti. Aydoğan, başvurularla ilgili Diyarbakır İl Özel İdaresi'nde ne amaçla hazırlandığı belli olmayan bir dilekçenin ortada dolaştığını ve bu dilekçenin özelikle mağdur olan yurttaşlara ücret karşılığında satıldığını, yurttaşların bu yönüyle İl Özel İdaresi'ne yönlendirdiklerini duyduklarını söyledi.

Bu duyumun ardından konuya ilişkin açıklamada bulunduklarını hatırlatan Aydoğan şöyle devam etti: “Eğer bu dilekçeler valilik yada il özel idare tarafından hazırlanmışsa, buna yönelik nasıl bir çalışma yürütülüyor bunun açıklamasını mutlaka yapılmalıdır. Biz biliyoruz ki köye geri dönüşlere yönelik herhangi bir çalışmaları yok. Dolayısıyla halkımız bu tür dilekçelere itibar etmemelidir.” Köye dönüş koşullarının oluşmadığını vurgulayan Aydoğan, koruculuk sisteminin halen kendini koruduğunu, mayınlı arazilerin halen mevcut olduğunu belirtti. Aydoğan, yurttaşlara topraklarına sahip çıkma çağrısında bulundu.  Aydoğan, komisyonun öncelikli olarak boşaltılan köylerin tespiti ve geri dönüşün önündeki engellerin ne olduğunu tespit edeceklerini belirtti. Tespitlerden sonra kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını kaydeden Aydoğan, bu raporu Meclis'te grubu bulunan partilerin grup başkan vekillerine ileteceklerini kaydetti.

HABERE YORUM KAT