1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Engelimin de bileğini bükeceğim
Engelimin de bileğini bükeceğim

Engelimin de bileğini bükeceğim

Diyarbakırlı bedensel engelli Şehmus Eflatun henüz bir ay önce başladığı bilek güreşinde ilk derecesini aldı. Liselerarası Türkiye Şampiyonası'nda dördüncü olan Şehmus, engelinin de bileğini bükerek dünya şampiyonu olacağını söylüyor.

A+A-
Henüz iki yaşındayken yüksek ateşe bağlı havale sonucu sol ayağını kaybetmiş. Yedi aylıkken yürümeye başladığında kem gözlerin nazarına geldiği anlatılmış ona. Havaleye de nazara da inanıyor. İnandığı bir şey daha var engelinin ona engel olmayacağı.
 
Engeliyle mücadele etti
 
Babası uzun yol şoförü, annesi ev hanımı, üç kardeşin en büyüğü Şehmus ve 17 yaşında. Bir ayağını kullanamıyor. Ancak ayağındaki hissizliği çok dert etmiyor. Engelinin sosyal hayatını etkilememesi için çok uğraşmış. Koltuk değneği kullanmıyor, hafif sekerek yürüyebiliyor; buna karşın arkadaşlarıyla hareketli aktivitelere katılmak için herkesten daha çok uğraşmak zorunda.
 
“Sporu çok seviyorum, ama hayatımda hiç yapabileceğim bir spor olmadı. Futbol oynamayı denedim; koşmaya çalıştım ama olmadı. Ben de ayaklarımı kullanmayacağım bir spor yapmaya çalışınca seçeneklerim çok azdı.”
 
Bilek güreşiyle tesadüfen tanışmış
 
Lise üçteyken, bir gün okulun ilan tahtasındaki bir duyuruyla bilek güreşi ile tanışmış. Ardından bu sporun en iyilerinden 2012 Dünya Bilek Güreşi Şampiyonu Mehmet Çetinkaya ile çalışma şansı bulmuş. Azmi ve yeteneği daha bir ay geçmeden onu İstanbul'da yapılan Liselerarası Bilek Güreşi Şampiyonası'na taşımış.
“Aslında İstanbul'da şampiyon olabilirdim. Ancak kural hatası yaptığımı söylediler. Henüz çok iyi bilmiyorum kuralları daha çok yeniyim, hocamla çalışarak eksikliklerimi kapatacağım.”
 
Çok azimli
 
Eksiklikleri için haftada üç gün ikişer saat antrenman yapıyor. 18 Türkiye şampiyonluğu, 2012 Brezilya'da Dünya Şampiyonluğu ve 2013′te Polonya'da Dünya ikinciliği dereceleri bulunan hocası Mehmet Çetinkaya, Şehmus'la özel olarak ilgileniyor.
 
“Şehmus'ta inanılmaz bir azim var. Bu azmini fark ettiğimde onun için neler yapabilirim diye düşünüp kendisiyle çalışmaya başladım. Yediğine içtiğine dikkat ediyor ve çalışmasını büyük bir disiplin içinde yürütüyor. Bir sporcuda en çok aranan özellik budur. Bileği çok kuvvetli ancak tecrübe eksikliği var. Kendisiyle çalışırken bu alanda yoğunlaşıyoruz. Ayağının durumundan dolayı kollarını daha çok kullanma eğilimi var. Bu kollarının daha güçlü olmasına yol açıyor.”
 
Şehmus düzenli çalışarak ve azimle bir gün dünya şampiyonu olacağına inanıyor. Hedefi büyük. İyi bir rol modeli var ve üstelik hayali için bir 'engeli' yok.

HABERE YORUM KAT