1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Enflasyon yıllık bazda yüzde 6 oranında arttı
Enflasyon yıllık bazda yüzde 6 oranında arttı

Enflasyon yıllık bazda yüzde 6 oranında arttı

TÜİK'in açıkladığı Aylık Üretici Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ekim ayı enflasyon rakamlarında bir önceki aya göre yüzde 0,20 düşüş yaşandı.

A+A-

Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 5,58 oranında artış söz konusu.Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü’nün açıkladığı Aylık Üreteci Fiyat Endeksi'ne göre, yurtiçi üretici fiyat endeksinde 2015 yılı Ekim ayında bir önce aya göre yüzde 0,20 düşüş yaşandı. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 5.74 artış ve on iki aylık ortalamalara göre de yüzde 5.58 artış yaşandı.


Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri ise şöyle; İmalat sanayi sektöründe yüzde 0,37 bir düşüş yaşanırken, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,23 elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0, 83 ve su sektöründe ise yüzde 0,70 artış olarak gerçekleşti.
 
En yüksek düşüş petrol ürünlerinde yaşandı


TÜİK verilerine göre önceki aya göre Üretici Fiyat Endeksleri'nde en yüksek düşüşlerin yaşandığı sektörleri ise şöyle sıralandı, "Kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 3,45, ana metaller yüzde 3,29, kimyasallar ve kimyasal ürünler yüzde -1,19 alt sektörleridir. Buna karşılık ham petrol ve doğal gaz yüzde 6,23, mobilya yüzde 3,49 ve kağıt ve kağıt ürünleri yüzde 2,98 bir ay önceye göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler olduğu" belirtildi.


TÜİK verilerine göre ana sanayi gruplarında Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek aylık düşüş ara mallarında ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler