1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Enflasyon Türkiye ortalamasının altında
Enflasyon Türkiye ortalamasının altında

Enflasyon Türkiye ortalamasının altında

DİYARBAKIR- Diyarbakır ve Şanlıurfa'da Mart ayında enflasyon yüzde 0,92 artış oranıyla Türkiye ortalamasının altında çıkarken, önceki yılın Aralık ayı ve önceki yılın aynı ayına göre ise yüksek çıktı.

A+A-

Mart ayının zam şampiyonu muz olurken, en çok ucuzlayan ise yeşil soğan oldu.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Mart ayı tüketici ve yurtiçi üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Uras'ın verdiği bilgilere göre Türkiye genelinde Mart ayında 2003 temel yıllı tüketici fiyatları endeksinde bir önceki aya göre yüzde 1,13, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,57, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,39, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,70 artış gerçekleşti. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0,92, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 4,38, bir önceki yılın aynı ayına göre 7,38 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,99 artış gerçekleşti.

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 18,68 oranında fiyat artışıyla muz zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 16,00 oranıyla ayva, yüzde 12,86 oranıyla kadın ceketi, yüzde 8,20 oranıyla domates ve yüzde 5,71 oranıyla artış gösteren kadın eşofmanı izledi.

TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise yeşil soğan geldi. Mart ayında yeşil soğanın fiyatı yüzde 16,67 oranında düşerken, bu ürünü yüzde 13,48'lik düşüşle yünlü erkek kabanı izledi. Mart ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 11,50 ile kabak, yüzde 9,98 ile erkek kazağı ve yüzde 7,80 ile çocuk botu yer aldı.

(SA-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT