1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon canavarı kayısı
Enflasyon canavarı kayısı

Enflasyon canavarı kayısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesi Temmuz ayı enflasyon verileri, Türkiye ortalamasının altında kaldı.

A+A-

Bölgede Temmuz ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0,35 oranında yükseldi. Temmuz ayının zam şampiyonu kayısı olurken, en çok ucuzlayan ise kadın ceketi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Temmuz ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Uras'ın verdiği bilgilere göre Türkiye genelinde Temmuz ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0,45, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,18, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,32, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 8,35 oranında artış gerçekleşti.

Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde ise bir önceki aya göre yüzde 0,35, önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,47, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,40, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,06 artış gerçekleşti.

ZAM ŞAMPİYONU KAYISI

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M.Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesinin en çok zamlanan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı.

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen ay yüzde 29,68 oranında fiyat artışıyla kayısı zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 24,74 oranıyla Hacca gidiş ücreti, yüzde 24,48 oranıyla limon, yüzde 3,34 oranıyla altın mücevher ve yüzde 3,09 oranıyla artış gösteren LPG dolum ücreti izledi.

EN ÇOK KADIN CEKETİ UCUZLADI

TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise kadın ceketi geldi. Temmuz ayında kadın ceketi fiyatı yüzde 16,79 oranında düşerken, bu ürünü yüzde 10,15'lik düşüşle salatalık izledi. Temmuz ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 7,95 ile domates, yüzde 7,79 ile yatak bazası ve yüzde 4,50 ile yumurta yer aldı.


(SA-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT