1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Enfal sergisi Diyarbakır'da açıldı
Enfal sergisi Diyarbakır'da açıldı

Enfal sergisi Diyarbakır'da açıldı

Irak Kürdistan Bölgesi'nde Baas rejimi tarafından uygulanan ve 182 bin Kürdün kıyımına neden olan Enfal Katliamı'nın dünyada bilinirliğini sağlamak için Diyarbakır Ofis'te “Bir ülkenin çığlığı” adıyla trajik bir sergi açıldı.

A+A-
Serginin açılışına katılan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Anlı, serginin acının hatırlanmasına vesile olmasını diledi.
 
Irak'ta Baas rejimi tarafından 1988'de 8 aşamada uygulanan Kürtlere yönelik katliamlar dizisi olan Enfal Katliamı'nın unutulmaması ve insanlığın ders alması için Diyarbakır'da bir sergi açıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Network Building Organization (NBO) tarafından düzenlenen “Bir ülkenin çığlığı: Enfal” adlı sergi Ofis Sanat Sokağı'nda açıldı.

İki gün açık kalacak olan sergide Baas Rejimi yöneticilerinden Ali Hasan Mecid'in komutasında yürütülen ve 8 etaptan oluşan katliamlar dizisinin fotoğrafları yer alıyor. 182 bin Kürdün gruplar halinde diri diri toprağa gömüldüğü Enfal Katliamı ile ilgili materyallerin dağıtıldığı sergiye katılan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı serginin Ortadoğu'da büyük bedeller ödeyen Kürtlerin bir trajedisini ortaya koyduğunu söyledi. Halepçe Katliamı'nın bilindiğini ancak Enfal Katliamı'nın çok bilinmediğini ifade eden Anlı, serginin bu acının hatırlanmasına vesile olmasını diledi.

Saddam Hüseyin gibi diktatörlerin Ortadoğu'da bir bir sonlarının geldiğini ifade eden Anlı, “Kürt ve Kürdistan sorunu Ortadoğu'da diyalog ile müzakereyle çözülebilir, beraber birlikte yaşayabiliriz” dedi. Bütün acılara rağmen Kürt annelerinin barış ve onurlu bir yaşam diye haykırdığına işaret eden Anlı, “Ben bir kez daha Enfal şehitlerini anıyorum, önlerinde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Anlı, serginin barışa vesile olmasını Türkiye için bir aydınlık olmasını dilerken, “30 yıldır yürütülen bu kirli bir savaşta neler yaşanmışsa hepsi açığa çıkarılsın. Biz Roboski Katliamını da kınıyoruz 24 Nisan Ermeni Katliamını da kınıyoruz. Biz dünyanın kültürlerin, halkların çiçek bahçesine dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT