1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjide finans sorunu çözülüyor
Enerjide finans sorunu çözülüyor

Enerjide finans sorunu çözülüyor

Enerji Bakanı Albayrak, Türkiye’de bankacılık sektörüne yön veren isimlerle bir araya gelerek enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını konuştu.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Bankalar Birliği yönetimindeki bankaların genel müdürleri ile  İstanbul’da bir araya geldi. Beylerbeyi Sarayı’nda enerji finansmanı konusunda gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Albayrak, “Enerji sektörü, geldiğimiz günden beri Türkiye’nin gündeminde. Türkiye’nin ekonomi ajandasını işgal eden sektörlerden biri.  Enerjinin finans sektörü ile ilgili dününü, bugününü ve yarınını, sektörün yaşadığı sorunları, fırsatları ve gelecek hedeflerini sizlerle konuşmak istedik. Biz bugün sizleri dinlemeye geldik” dedi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıda enerji sektörünün finansal durumu değerlendirildi, devam eden ve planlanan projeler kapsamında hayata geçirilebilecek finansman modelleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Dev projelere destek


Enerji Bakanı Albayrak ve beraberindeki ekibin bankaların tepe yönetimiyle buluşmasında gündeme “yerlilik”, bir diğer ifadeyle “enerjide dışa bağımlılığın azaltılması” konusunun damga vurduğu öğrenildi. 


Türkiye’nin önümüzdeki dönemde enerjide, başta yerli kömür ve yenilenebilir enerji yatırımlarının olmak üzere yeni nesil kaynaklar tarafında etkili olmasının planlandığı anlatılırken, Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların da bu alandaki projelere destek vermesi yönünde bilgiler verildi.


Toplantıyı değerlendiren bankacılar, enerjinin finansmanı konusunda kamunun yanı sıra özel bankaların ciddi finansman sağladığını hatırlattılar. Enerji Bakanlığı ile bankalar arasındaki bu buluşmanın fikir alışverişi ve önümüzdeki dönem projeleri adına oldukça yararlı geçtiğini ifade eden bankacılar, Türkiye’nin gelecekte altına imza atmayı planladığı dev projelerde yer alacaklarını net bir dille aktardıklarını ifade ettiler. 

HABERE YORUM KAT