1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Enerji uzmanları Güneş Evi’nde
Enerji uzmanları Güneş Evi’nde

Enerji uzmanları Güneş Evi’nde

TMMOB İKK Sekreteri Şevket Akdemir’in de aralarında bulunduğu 30 kişilik mühendis grubu Diyarbakır Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı’nı ziyaret etti.

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Musa Çeçen, genel merkez yöneticileri ile çeşitli şube başkan ve yöneticilerinden oluşan 30 kişilik bir mühendis grubu Diyarbakır Güneş Evi’ni ziyaret ederek yöneticisi Gültekin Aydeniz’den bilgi aldı.

TMMOB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Sırdaş Karaboğa, TMMOB eski 2. Başkanı Hüseyin Yeşil, EMO Genel Başkanı Musa Çeçen, genel merkez yönetim kurulu üyeleri, İstanbul Şube Başkanı Erhan Karaçay, Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Şerit, Bursa Şube İsmail Özsunan, İzmir Şube Başkan Yardımcısı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hacer Şekerci, Van TMMOB İKK Sekreteri Şevket Akdemir’in de aralarında bulunduğu 30 kişilik mühendis grubu Diyarbakır Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı’nı ziyaret etti. Oda yöneticilerini EMO Diyarbakır Şube Başkanı Nedim Tüzün eşlik etti.

Güneş Evi Eğitim ve Uygulama Parkı yöneticisi Gültekin Aydeniz mühendislere Güneşevi’nin enerji mimarlığı ilkelerinin dikkate alındığını ve kendi enerjisini kendisinin ürettiğini söyledi. Aydeniz, enerji mimarlığı ilkelerine göre yapılan ekolojik evde bir de güneş ocağı bulunduğunu belirterek güneş enerjisinin yemek pişirmede de kullanılabileceğini bildirdi.

Mühendisler Güneş Evi’nin özelliklerine hayran kalırken, armağan edilen güneş şapkalarını takarak hatıra fotoğrafı çektirdi.  EMO Genel Başkanı Musa Çeçen, Güneş Evi’nde olmaktan mutlu olduklarını belirterek, yenilenebilir enerji konusunu TMMOB ve EMO olarak konuyu sürekli işlemeye çalıştıklarını söyledi. Doğa ile dost teknolojilerin terk edilmeye başlanmasıyla birlikte sorunların da başladığını belirten Çeçen, “Özellikle sanayi devrimi ile birlikte giderek ivmelenerek sorunlar arttı. Özellikle iklim değişikliği ve onun yarattığı sonuçlarla boğuşmaya başladık. Kentlerimiz kötü yapılaşmalarla ranta teslim edilmiş, artık kuşatılmış durumdadır” dedi. Çeçen, doğanın koşullarına uymayan yapılarla kışın ısıtmak için aşırı yakarak dünyanın kirletildiğini, yazın da kötü binalarda hava akımlarından arındırılmış yapıları soğutmak için enerji harcandığına işaret etti.

Harran’da, Kula’da ve Anadolu’nun birçok bölgesinde doğayla dost mimari yapı örneklerinin mevcut olduğunu hatırlatan Çeçen, “Ama ne yazık ki rant her tarafımızı kuşatmış durumda. Bununla mücadele edilmesi gerekiyor. Diyarbakır Güneş Evi bunun için son derece önemli. Dışarıdan sıfır enerji ile ısınan, soğuyan, aydınlanan binalar artık hayatımıza girmeye başladı” dedi. Çeçen, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin ve değişik kesimlerin yaptığı katkı ile kurulan Güneş Evi’nin doğayla dost bir yaşamın kurulabileceğine ilişkin görerek ikna olmayı sağlayacak bir proje olduğunu belirterek teşekkür etti.