1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. En riskli şehirler: İstanbul Ankara Diyarbakır
En riskli şehirler: İstanbul Ankara Diyarbakır

En riskli şehirler: İstanbul Ankara Diyarbakır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, hasar tespiti yapılan ve yıkımı bekleyen riskli binalar en fazla İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'da bulunuyor.

A+A-

Bakanlık tarafından hasar tespitleri ile ilgili çalışmalar devam ederken, bu rakamın daha da artması bekleniyor. Bakanlık, şimdilik sadece 16 ilde yıkımı bekleyen riskli bina tespitinde bulundu. Verilere göre İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Yalova en riskli şehirler çıktı.

Tespiti yapılan riskli binalarda İstanbul açısından vahim bir tablo da gözler önüne serildi. İstanbul`da bugün yıkılmayı bekleyen 3 bin 502 konut ve 450 dükkandan oluşan yapı stoku belirlendi. Sık sık deprem beklentisi ile gündeme gelen İstanbul için bunun bile büyük bir rakam olduğunu belirten uzmanlar, sayının artacağını söylüyor. İstanbul`un ardından Ankara`da 332 konut 2 dükkanın, Diyarbakır`da 106 konutun, Yalova`da da 72 konut 12 dükkanın riskli binalardan olduğu tespit edildi. İstanbul`un en sorunlu ilçesi de Kadıköy çıktı. Fay hattının geçtiği Adalar`a en yakın ilçelerden biri olan Kadıköy`de bugüne kadar 109 binada bulunan bin 748 konut ve 147 dükkanlık yapı stoku riskli çıktı.

Hasar tespiti yapılan bu ilçelerde bir an önce diğer riskli binaların da tespit edilerek, dönüşüme başlanması gerektiği belirtiliyor. Kadıköy`den sonra en fazla riskli bina Ümraniye`de tespit edildi. Riskli binalar bakımından Ümraniye`yi Maltepe, Üsküdar, Bakırköy, Şişli, Güngören ve Avcılar takip ediyor.

 

 

(Cihat Kaçar-İLKHA)

HABERE YORUM KAT