1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. En iyi Kürt ölü kürttür!
En iyi Kürt ölü kürttür!

En iyi Kürt ölü kürttür!

BDP'li Altan Tan'ın Meclis'te yayınladığı işadamlarına ait ses kayıtlarının bulunduğu tapelerde 'En iyi Kürdün ölü Kürt olduğu' ifadeler yer alıyor

A+A-
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. 2. Dalga operasyonda yer alan telefon görüşmelerinde bazı iş adamlarının Kürt yurttaşlara yönelik nefret söyleminde bulunması tepki çekti. BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, o görüşme kayıtlarını meclis gündemine taşıdı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da aralarında olduğu şüphelilerle ilgili Savcı Muammer Akkaş'ın yürüttüğü soruşturma dosyasında bazı iş adamlarının Kürt yurttaşlara yönelik nefret dolu söylemleri dikkat çekiyor.
 
Evrensel'de yer alan haber şöyle:
 
'En iyi Kürt ölü kürttür'
 
Sabah ve ATV'nin satın alınması için işverenlerin kurduğu havuza 20 milyon dolar yatırması istenen Hayrettin Özaltın'ın başka bir işveren Mehmet Cengiz'le yaptığı telefon konuşmasında sık sık Kürtlere yönelik hakaret ederek "En iyi Kürdün ölü Kürt olduğu" söylemi yer aldı. Görüşmelerin bir kısmında işveren Hayrettin Özaltın'ın, "Benim çok moralim bozuldu uyuyamadım dün gece ya" cümlesine, Mehmet Cengiz, "E bozulmaz mı ya" diye yanıt veriyor. Ardından, işadamı Hayrettin Özaltın: "daha sonra onların anasını …. en iyi kürt ölü kürt ya … koyayım" diyerek nefret kusuyor. Cengiz de Özaltın'dan geri kalmayarak, onu onaylayan cümlesini "Aynen aynen o… çocukları ya senden ne var ne yok başka" diye sarf ediyor.
 
Bölgedeki baraj projeleri pazarlık konusu mu yapılıyor?
 
Başka bir tapede ise özellikle bölgede yapılan barajlara yönelik konuşmalar dikkat çekiyor. Özaltın, Cengiz'e, " Barajları Kürtler'e verecekler " yönüne cümleler sarf ediyor. Bölgedeki HES ve baraj yapımında öne çıkan firmalarin sahiplerinin bu konuşmaları, "Bölgedeki baraj projeleri, işverenler ve hükümet arasında pazarlık konusu mu yapılıyor?" sorusunu akla getiriyor.
 
İşadamları hakkında suç duyurusunda bulunuldu
 
Söz konusu telefon görüşmelerini meclis gündemine taşıyan Altan Tan, tepkisini "Bu adamlar, Ilısu barajını, Hasankeyf üzerindeki köprüleri, Van ve Diyarbakır'daki yol ihalesini alan adamlar. Yetmiyor, Erbil Havaalanı veriliyor" şeklinde dile getirdi. Tan ayrıca iş adamları Cengiz ve Özaltın hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.
 
Cengiz, medya dünyasına girmekten son anda vazgeçti
 
Kürtlere nefret söyleminde bulunan bu iki iş adamının geçmişleri incelendiğinde de ikisinin de ihalelerde büyük pay sahibi olan şirket sahipleri olduğu ortaya çıkıyor. Aslen Rizeli olan Mehmet Cengiz, Cengiz İnşaat'ı 1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte kurdu.
 
Cengiz İnşaat, otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj alanlarında faaliyet gösteriyor. Cengiz, Cengiz Holding ile turizm yatırımlarına 1995 yılında başladı. Holdingin turizm yatırımları arasında Le Jardin Resort Hotel, Sungate Port Royal Resort Hotel bulunuyor. Cengiz Holding, 2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.'yi Özelleştirme kapsamında bünyesine kattı. 2005'te de Eti Alüminyum'u bünyesine kattı. Ayrıca, Cengiz Havacılık şirketi de bulunuyor. Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akşam Gazetesi, SkyTürk360 ile radyo ve dergileri 60 milyon dolara alacaklarını açıklamış ancak daha sonra bu karardan vazgeçmişlerdi.
 
'Sabah ve ATV satışında adı geçiyor'
 
Yaklaşık 41 yıl önce Nuri Özaltın tarafından kurulan Özaltın Şirketi, müteahhit firması olarak faaliyete geçti. Ve çok geçmeden de baraj, sulama tesisi, otoyol, hastane ve enerji nakil projelerini yürüten dev bir şirket yapısına büründü. Türkiye'nin en büyük alt yapı projelerinde imzası var ve dünya standartlarında ödüllü turizm tesisleri inşa edip, işletiyor. 5 ayrı tesisten oluşan Gloria Otel zinciri ise Özaltın ailesinin gururu. 200 bin metre kare alana yayılmış seralarında ise özel teknolojiyle meyve sebze üretimi gerçekleştiriliyor. 
 
Kurucu Nuri Özaltın ile birlikte oğulları Hayrettin ve Nurettin Özaltın yönetimde aktif olarak görev yapıyor. Nuri Özalıtın'ın serveti 535 milyon dolar. Turkuaz medya grubunun elinde bulunan yazılı ve görsel medya organlarının satın alınması için, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla, Binali Yıldırım'ın koordinesiyle Mehmet Cengiz, Celal Koloğlu, İbrahim Çeçen, Adnan Çebi, Hayrettin Özaltın, Muzaffer Nasıroğlu ve Abdullah Tivnikli'den 100'er milyon dolar para toplandığı tespit edildi. Satış, toplam 550 milyon dolara bu satış gerçekleşmiş oldu.
 
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT