1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'En fazla korucu Kulp'ta'
'En fazla korucu Kulp'ta'

'En fazla korucu Kulp'ta'

İl Valisi Hüseyin Aksoy, Geçici Köy Korucuları ile bir araya geldi. Burada konuşan Aksoy, Diyarbakır'da 19'u bayan olmak üzere 4 bin 76 korucu bulunduğunu belirterek, yine 8'i bayan olmak üzere bin 74 gönüllü köy korucu bulunduğunu söyledi.

A+A-
Aksoy, “Diyarbakır il sınırları içerisinde en fazla köy korucumuz 682 ile Kulp ilçemizde, en az köy korucumuz da 2'şer tane olarak Kayapınar ve Yenişehir İlçelerimizde görev yapmaktadırlar” dedi.
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Geçici Köy Korucuları ile yemekte bir araya geldi. Diyarbakır Valiliği'nce tertip edilen öğle yemeğine İl Valisi Hüseyin Aksoy'un yanı sıra, 7.inci Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, 2. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral Atilla Darendeli, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, Anadolu Köy Korucuları Şehit Aileleri Konfederasyon Başkanı Ziya Sözen, Güneydoğu Köy Korucuları Federasyon Başkanı Şeydoş Karadağ, askeri erkan ve Geçici Köy Koruyucuları katıldı. 
 
Yemekte konuşan Köy Korucuları Şehit Aileleri Konfederasyon Başkanı Ziya Sözen, “442 Sayılı Köy Kanun'una göre korucularımız 22 ilde geçici ve gönüllü olmak üzere 1985 yılından beri devletimizin emrinde, milletimizin hizmetinde görev yapmaktadırlar. Şu anda görevi başında olan 47 bin köy korucumuz, hiçbir maaş, hiçbir karşılık beklemeden devletinin yanında, milletinin emrinde 20 bin köy korucumuz ve 2007 yılından beri getirilen emeklilik sistemiyle emekli olan 25 bin köy korucumuz beraber yaklaşık 90 bin köy korucumuz dün olduğu gibi bugün de milletinin hizmetinde devletinin emrinde görev yapmakta ve bundan sonra da görev yapmaya devam edecek” dedi.
 
'Amacımız sizlerle birlikte olmak'
 
Daha sonra konuşan Vali Hüseyin Aksoy ise,  “Bugün Diyarbakır'da görev yapan korucularımızla bir araya gelmek için bu yemeği gerçekleştirdik. Başta Kolordu Komutanımız, Cumhuriyet Başsavcımız, kaymakam ve vali yardımcısı arkadaşlarımız, İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız, ilçe jandarma komutanı arkadaşlarımız, hepimiz ayrı ayrı masalarda sizlerle beraber olmak adına bu yemeği düzenledik.
 
Temel amacımız sizlerle birlikte olmak, varsa bir takım sorunlarınızı almak ve imkânlar ölçüsünde çözüm üretmektir.  Hepinizin bildiği üzere köy koruculuğu sistemi 1985 yılında başlayan ve o günden bugüne kadar da devam eden önemli hizmet ve katkıları olan bu korucularımızla bugün bir arada olmaktan memnuniyet duyuyorum. Konuşmamın başında öncellikle hepinizin de yakından tanıdığına inandığım Diyarbakır Valiliği görevi de yürütmüş olan İçişleri Bakanımız Sayın Efkan Ala'nın sizlere selam ve sevgilerini iletiyorum. Sayın Bakanımızla yemeğe gelmeden kısa bir süre önce konuştuk. Bugüne kadar yapmış olduğunuz hizmetlerden dolayı sizlere teşekkürlerini iletmemi istedi” dedi.
 
'Toplamda 5 bin 150 korucu var'
 
Şuanda Diyarbakır'da 19'u bayan olmak üzere 4 bin 76 korucu bulunduğunu belirten Aksoy,  “Yine 8'i bayan olmak üzere bin 74 gönüllü köy korucumuz var. Toplamına baktığımızda 5 bin 150 geçici köy korucusu ve gönüllü köy korucusu olmak üzere Diyarbakır'da hizmet vermektedir. 17 ilçe ve 903 mahallemizde bu korucularımız hizmet veriyor.
 
Diyarbakır il sınırları içerisinde en fazla köy korucumuz 682 ile Kulp ilçemizde, en az köy korucumuz da 2'şer tane olarak Kayapınar ve Yenişehir İlçelerimizde görev yapmaktadırlar. Özellikle bölgemizde 1985 yılından itibaren geçen süreç içerisinde korucu sayılarımız zaman zaman artmış, zaman zaman azalmış ama belirli sayıların üstünde bu hizmetleri büyük bir gayret ve titizlikle sürdürmüşlerdir” diye konuştu.
 
'Polis, asker neyse korucuda aynıdır'
 
“Terörle mücadelede ülkemizin birliğine, bölünmez bütünlüğüne çok önemli katkılar sunmuşlardır” diyen Vali Aksoy, şunları söyledi;
 
“Bugüne kadar kuruluşundan itibaren Diyarbakır sınırları içerisinde 132 geçici köy korucumuz ve 10 gönüllü köy korucumuz olmak üzere 142 korucumuz şehit olmuştur. 118 geçici köy korucumuz ve 20 gönüllü köy korucumuz da yaralanmıştır. Devlet olarak bir polisimiz nasılsa, bir askerimiz nasılsa, korucumuz da aynıdır, onları bu şekliyle görüyoruz. Şehit olan tüm köy korucularımıza ve bütün şehitlerimize bu vesile ile Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralanmış olan korucularımıza da sağlıklı, huzurlu bir yaşam diliyorum. Ülkemizin birliği ve dirliği için, bölünmez bütünlüğü için polisimizle, askerimizle, jandarmamızla kol kola omuz omuza görev ifa ediyorsunuz.
 
Zaman zaman federasyon ve konfederasyon temsilcisi arkadaşlarımızla, korucubaşı arkadaşlarımızla çeşitli vesilelerle görüşme imkânımız oluyor. Sizlerin sorunlarını ve taleplerini bizlere aktarıyorlar. Bugün de yazılı olarak bunları bizlerle tekrar paylaştılar. İl ölçeğinde çözebileceklerimizi burada çözmek adına her türlü gayreti göstereceğiz. Bizi aşan hususları da Bakanlığımıza aktarılmak suretiyle çözüm üretmek adına onlardan talep edeceğiz. Bu anlamda bugüne kadar sunmuş olduğunuz hizmetler için ve bundan sonraki hizmetleriniz için hepinize teşekkür ediyorum.”
 

HABERE YORUM KAT