1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'En fazla konuta, en az sağlığa harcadık'
'En fazla konuta, en az sağlığa harcadık'

'En fazla konuta, en az sağlığa harcadık'

DİYARBAKIR- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hanehalkı bütçe araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 lira olduğunu açıkladı. En fazla harcama ise konut ve kiraya yapıldı.

A+A-

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nden alınan verilere göre, hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 lira, Türkiye genelinde hanelerin yaptığı toplam harcama içinde en yüksek pay yüzde 24,8 oranıyla konut ve kira harcamaları oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 19,7 oranı ile ikinci sırayı alırken, en düşük payı yüzde 2,1 oranıyla sağlık harcamaları aldı. Hanehalkı harcamalarının yüzde 62,3’ü konut, gıda ve ulaştırmadan oluşturdu.


Haneler, gelirine göre sıralandığında en düşük gelirli haneler ile en yüksek gelirli hanelerin tüketim yapıları arasındaki değişkenlik göze çarpıyor. Bu değişkenliğin en çok gözlendiği gruplar gıda ve alkolsüz içecekler, ulaştırma ile konut ve kira harcamaları oldu. En düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yer alan hanelerin toplam harcaması içinde gıdanın payı yüzde 28,8 iken, en yüksek yüzde 20’lik gruptaki hanelerde bu oran yüzde 15,1 oldu.


Konut ve kira harcamalarının toplam harcama içerisindeki payı en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 32,8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21,6 oldu. Hanelerin ulaştırma harcamasına ayırdığı pay ise en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 8,8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21,9 oldu.


(SA-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler