1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En Fazla Fezleke HDP’li vekiller hakkında hazırlanmış
En Fazla Fezleke HDP’li vekiller hakkında hazırlanmış

En Fazla Fezleke HDP’li vekiller hakkında hazırlanmış

Başbakan Davutoğlu’nun “506 dosyadaki dokunulmazlıkların hepsini birden kaldıralım” sözlerinden sonra gözler haklarında fezleke hazırlanan vekillere çevrildi.

A+A-

 En fazla fezleke HDP'liler hakkında hazırlanmış. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin tarih verdi. Kurtulmuş, Anayasa’ya “düzenlemenin yasalaştığı tarihe kadar olan bütün fezlekeleri” kapsayan geçici bir madde koyarak konuyu hemen gelecek salı günü halledebileceklerini söyledi.
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet partilerine çağrıda bulunup, “Hodri medyan, 506 dosyadaki dokunulmazlıkların hepsini birden kaldıralım. Gerçek bir meydan okumada bulunuyorum. Hodri meydan. Teklifim net ve açık” dedi.
 
En fazla fezleke HDP’li vekillere
 
Davutoğlu tarafından TBMM'de olduğu belirtilen, 506 fezleke 112 milletvekilini ilgilendiriyor. Bu fezlekelerden, 278'i HDP'li 41 milletvekiliyle ilgili. CHP'li 33 milletvekili için ise 116 fezleke hazırlanmış durumda. AKP'li 21 milletvekili için hazırlanan 41 fezleke de TBMM'de bulunuyor. MHP'li 6 vekil için ise 14 fezleke hazırlandı.
 
Liderler Fezleke Sayısında da Lider
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partilerinde en çok fezlekeye sahip olan isimler. Kılıçdaroğlu hakkında 37 fezleke hazırlanırken, Demirtaş için ise 57 fezleke hazırlanmış durumda.
 
HDP’da Buldan,  AKP’de En Çok Fezleke Tayyar'da
 
HDP'li Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan fezleke sayısı ise 7. TBMM Başkanvekili Pervin Buldan hakkında da 46 fezleke hazırlandı. AKPli 22 milletvekili için bugüne kadar 40 fezleke hazırlandı. AKP’de hakkında fezleke hazırlananlar arasında en çok fezlekeye sahip olan isim ise Şamil Tayyar. Tayyar hakkında hazırlanmış 10 fezleke bulunuyor.
 
MHP Son Sırada

 
MHP'li milletvekilleri hakkında Meclis'te 14 fezleke bulunuyor. Bu fezlekelerden 6'sı MHP'li vekillere aitken, 5'i de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında hazırlanmış. Meclis'te haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri ve fezleke sayıları şöyle:
 
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ
 
Adana Milletvekili Necdet Ünüvar: 4, Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu:1, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu:1, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç:1, Bayburt Milletvekili Naci Ağbal:1, Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz:1, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan:1, Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci:1, Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar:10, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu:1, İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya:1, Feyzullah Kıyıklık:2, Hüseyin Bürge:1, Mehmet Metiner:4, Metin Külünk:2, Tülay Kaynarca:1, Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız:3, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin:1, Osmaniye Milletvekili Suat Önal:1,
Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin:1, İsmet Yılmaz:1,
 
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
 
Ankara Milletvekilleri Ahmet Haluk Koç:8, Ali Haydar Hakverdi:1, Aylin Nazlıaka:5, Levent Gök:1, Antalya Milletvekilleri Deniz Baykal:3, Mustafa Akaydın: 3, Niyazi Nefi Kara:2, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan:1, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan:1, Balıkesir Milletvekili Namık Havutça: 1, Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya:2, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün: 1, Bolu Milletvekili Tanju Özcan: 4, Burdur Milletvekili Mehmet Göker:1, Eskişehir Milletvekilleri Cemal Okan Yüksel:1, Utku Çakırözer:2, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu:1, İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu:2, Barış Yarkadaş:4, Eren Erdem:2, Gürsel Tekin:5, İlhan Cihaner:2, Mahmut Tanal:5, Mehmet Akif Hamzaçebi:1, Mustafa Sezgin Tanrıkulu:3, İzmir Milletvekilleri Ahmet Tuncay Özkan:2, Kemal Kılıçdaroğlu:37, Musa Çam:2, Mustafa Ali Balbay:1, Kayseri Milletvekili Çetin Arık:1, Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt:1, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba:5, Manisa Milletvekili Özgür Özel:1, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı:5
 
HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ
 
Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş: 2, Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım:2, Ağrı Milletvekilleri Dirayet Taşdemir:2, Ağrı Milletvekili Leyla Zana:7, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder:8, Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran:8, Saadet Becerekli:3, Mehmet Ali Aslan:2, Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy:1, Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat:1, Diyarbakır Milletvekilleri Altan Tan:13, Çağlar Demirel:4, Feleknas Uca:1, İdris Baluken:14, İmam Taşçıer:7, Nursel Aydoğan:36, Ziya Pir:2, Hakkâri Milletvekilleri Abdullah Zeydan:2, Nihat Akdoğan:3, Selma Irmak: 8, İstanbul Milletvekilleri Pervin Buldan:46, Selahattin Demirtaş:57, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü:6, Mardin Milletvekilleri Ali Atalan:1, Erol Dora:1, Gülser Yıldırım:6, Muş Milletvekilleri Ahmet Yıldırım:1, Burcu Çelik Özkan:1, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım:1, Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Ayhan:5, Osman Baydemir:1, Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız:4, Ferhat Encu:2, Leyla Birlik:2, Tunceli Milletvekili Alican Önlü:2, Van Milletvekilleri, Adem Geveri:1, Figen Yüksekdağ Şenoğlu:7, Lezgin Botan:4, Nadir Yıldırım:1, Tuğba Hezer Öztürk:3
 
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
 
Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz:2, Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak:1, İstanbul Milletvekili Edip Semih Yalçın:1, İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu:1,
Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu:2, Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli:5
 
“Kurtulmuş Tarih Verdi”
 
Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin konuştu. Kurtulmuş, Anayasa'ya "düzenlemenin yasalaştığı tarihe kadar olan bütün fezlekeleri" kapsayan geçici bir madde koyarak konuyu hemen gelecek salı günü halledebileceklerini söyledi. Numan Kurtulmuş'un açıklamaları şöyle:
 
“CHP ve diğer muhalefet partilerinin genel başkanları dokunulmazlık dosyalarının hepsini kaldıralım çağrısı yapıyor. Peki bizim de kararımız, bütün dosyaların dokunulmazlıklarını kaldırıyoruz. En son 506 fezleke parlamentoda bekliyor. Bunların kaldırılmasına yönelik düzenlemenin yapılmasını biz de iktidar olarak uygun buluyoruz. Ancak buradaki temel mesele tek tek bu dosyaların Meclis gündemini işgal etmemesidir. Sadece bu dosyaları konuşsak 1 sene konuşuruz. Yapacak çok işimiz var. Burada da anayasaya geçici bir madde koyarak falanca tarihe kadar yani bunun yasalaştığı tarihe kadar Meclis'e gelen dosyalarla ilgili dokunulmazlıkların kaldırılması. Ve böylece bu dosyaları biz hep birlikte mahkemelere gönderelim.
 
“Hemen Önümüzdeki Salı”
 
Tarih olarak anayasa maddesinin geçtiği tarih olabilir. Hemen. Önümüzdeki hafta salı günü falan. Bu tek bir geçici madde olacak. Bütün mevcut fezlekelerle ilgili dokunulmazlıkların kaldırılması. Böylece bu halkımızdaki bütün tereddütleri de ortadan kaldıracak. Buyurun hodri meydan. Bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın. Mahkemelerde gerekli kararlarını alarak bu dokunulmazlık konusunun siyasetin üzerinde bir gölge olması da önlenmiş olsun.
 
“Raflarda Beklemesin”
 
Bizim hiçbir şeyden çekindiğimiz yok. Toplumda da olumlu bir sonuç oluşturacağını düşünüyorum. Mahkemeler de suç varsa suçun gereğini yerine getirsin. Yoksa bu kadar çok fezlekenin raflarda beklemesinin anlamı yok. Önyargısız, şu olursa olmaz demeden herkes eteklerindeki taşları ortaya koysun. Sürekli bu masada tartışma devam eder diye bir şey de yok. Bunun belli bir süresi var. Belki bu Parlamento tatile girmeden şey yapılabilir. Bu dönem içinde tartışılır. Uzlaştığımız fikirler de eyvallah. Uzlaşamadığımız noktaları da tespit ederiz. Sonuç itibarıyla baktık olmuyor, diğer partiler masadan kaçıyor. Sonuçta olur olur, olmazsa biz Ak Parti olarak üzerinde çalıştığımız anayasa teklifimizi TBMM'ye sunarız. Orada 367'yi bulmaya çalışırız. Olmazsa 330'u bulmaya çalışırız ve millete gideriz. Ben parlamentodan yeni anayasanın çıkacağını düşünüyorum."

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT