1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En çokben kitap okuyorum projesi
En çokben kitap okuyorum projesi

En çokben kitap okuyorum projesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 'En Çok Ben Kitap Okuyorum' projesinin tanıtımı yapıldı.

A+A-

Kulp İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere, okul müdürlerine ve müdür yardımcılarına yönelik proje tanıtımı dolayısıyla bir toplantı yapıldı. Kulp Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Çok Amaçlı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen proje tanıtımına Kulp İlçe kaymakamı Mehmet Maraşlı, Kulp Milli Eğitim Müdürü Hamdusena Tel, Şube Müdürleri Şemsettin Pehlivanoğullari, Hacı Aslan, okul müdürleri, müdür yardımcıları öğretmen ve idareciler katıldı.

Dünyanın birçok ülkesine göre, Türkiye'de okuma oranının istenen düzeyde olmaması, okuma alışkanlığının kazandırılması yönündeki çalışmaların yetersiz olması, okul kütüphanelerinin yeterli ve istenen düzeyde kullanılmaması, okul kütüphanelerinde bulunan kitaplar hakkında öğrencilerdeki bilgi yetersizliği sebebiyle Kulp ilçesinde 'En Çok Ben Kitap Okuyorum' kampanyası başlatılmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir proje hazırlandı. Kulp Kaymakamı Mehmet Maraşlı toplantıda yaptığı konuşmada kitap okumanın önemine değinerek, ''Kampanyanın temel amacı kitaba küs, okumaya gönülsüz çocuklarımızı ve gençlerimizi okumanın sayısız faydaları noktasında bilinçlendirmekle birlikte, düzenli kitap okuyan çocuklarımıza ve gençlerimize kitap okuma zevkini aşılamaktır. Kampanya boyunca sürdürülecek faaliyetlerimiz kapsamında her öğrenci için kitap okuma çizelgeleri tutulması, okul koridorları kitap okumaya teşvik edici afişlerle donatılması, proje bütün öğretmenlerle iş birliği içinde yürütülmesine önem veriyoruz.

Öncelikle bu kampanyada önemsenmesi gereken durum kitap okuma işinin bir zorunluluk olmadığını aşılamaktır. Bunun için öğretmenlerimizin de bu saatlerde kitap okuması şarttır. Sınıf kitaplıkları öğrencinin kitap ihtiyacını karşılayacak durumda değildir, bunun için sınıf rehber öğretmenleri sınıf kitaplıklarını oluşturmalı ve güncellemelidir. Öğrencilerin okul kütüphanesinden faydalanması en yüksek düzeye çıkarılmalıdır. Bu kampanya ile birlikte sınıf kitaplığı olmayan sınıfların kitap ihtiyaçları okul kütüphanesi tarafından karşılanmalıdır. Özellikle kitap seçimleri öğrencinin okuma zevkine bırakılmalıdır. Amacımız okuma işini zorunluluk olmaktan çıkarıp okuma işini zevkli hale getirmektir'' dedi.

Toplantıda kampanyanın tanıtımını ise Neslihan Sakızlı isimli öğretmin yaptı. Sakızlı, "Proje kapsamında yapılan hizmetler sonucunda, objektif olarak doğrulanabilir göstergeler olan; okul ortamında kötü davranış olaylarındaki azalma, öğrencinin okumasının düzelmesi, öğrencinin diksiyonunun düzelmesi, öğrencinin kelime dağarcığının zenginleşmesi, öğrencinin kendini ifade etmedeki başarısının artması, öğrenci notlarındaki ve başarılı olduğu ders sayısındaki yükselişteki başarılar hedeflenmektedir" dedi.

Proje sonunda en fazla kitap okuyan öğrencilerin belirleneceği ve bu öğrencilere değişik hediyeler verileceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT