1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. En çok dolaşım sistemi hastalıkları ölüme neden
En çok dolaşım sistemi hastalıkları ölüme neden

En çok dolaşım sistemi hastalıkları ölüme neden

DİYARBAKIR - Diyarbakır ve Şanlıurfa'da geçen yıl 8 bin 570 kişi hayatını kaybetti, ölüm nedenlerinin başını ise dolaşım sistemi hastalıkları çekti.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisinde yer aldığı TRC2 bölgesine ait ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı.

Uras'ı n verdiği bilgilere göre, Diyarbakır'da 3 bin 675, Şanlıurfa'da ise 4 bin 895 kişi olmak üzere TRC2 bölgesinde geçen yıl 8 bin 570 kişi hayatını kaybetti. Bölgede ölüm nedenlerinin başını dolaşım sistemi hastalıkları çekti.

Diyarbakır'da ölümlerin yüzde 39'u, Şanlıurfa'da ise yüzde 32'si dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. İkinci sırada ise iyi ve kötü huylu tümörler yer aldı.

Ölümlerin Diyarbakır'da yüzde 19'u, Şanlıurfa'da yüzde 13'ü tümörlerden kaynaklandı. Üçüncü sırada yer alan solunum sistemi hastalıkları ölümlerin Diyarbakır'da yüzde 9'unu, Şanlıurfa'da ise yüzde 10'unu oluşturdu.

İç salgı bezi, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar ölümlerin Diyarbakır'da ve Şanlıurfa'da yüzde 5'ini, dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler ölümlerin Diyarbakır'da yüzde 4, Şanlıurfa'da yüzde 5'ini, sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları Diyarbakır'da ve Şanlıurfa'da yüzde 3'ünü, diğer hastalıklar ise Diyarbakr'da yüzde 22'sini, Şanlıurfa'da ise yüzde 32'sini oluşturdu.

Türkiye'deki ölümlerin yüzde 39,8'i dolaşım sistemi hastalıkları, yüzde 21,3'ü iyi huylu ve kötü huylu tümörler, yüzde 9,8'i solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5,6'sı endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar, yüzde 5,5'ini dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler ile yüzde 4,1'ini sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları oluşturdu.

Cinsiyete göre ölüm nedenlerinde dolaşım sistemi hastalıklarında en fazla kadınlar, tümörlerden ise en fazla erkekler hayatını kaybediyor.

(SA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT