1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. En büyük teşvik barıştır
En büyük teşvik barıştır

En büyük teşvik barıştır

Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A. Aziz Özkılıç, süreci ve bölge ekonomisini değerlendirdi.

A+A-
Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı A. Aziz Özkılıç, Kendileri için en büyük teşvikin çözüm süreci ve barış olduğunu ifade ederken, Çözüm sürecinin siyasi ve sosyal anlamdaki başarısının yanında bir de hissetmeye başladıkları ekonomik kalkınmanın da gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. 
 
Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları (DOSİAD) Başkanı A. Aziz Özkılıç, çözüm süreci ve bölgedeki ekonomik yatırımları değerlendirdi.
 
Kimse farklılıları yüzünden dışlanmıyor
 
Özkılıç, yaptığı yazılı açıklamada, Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere sürecin tüm taraflarının girişimleriyle analar ağlamasın şiarıyla ortaya konan, cesaret ve irade ile başlayan çözüm süreci her geçen gün daha çok benimsendiğini ve toplumun tüm kesimleri tarafından daha fazla sahiplenildiğine işaret ederek, “Demokratikleşme anlamında 13 yıl, şiddet ortamının durulması anlamında ise son 2 yıldır hem bölgemiz hem Türkiye gerçekten de önemli günler yaşıyor.
 
Ne mutlu ki artık ülke olarak yaşadığımız tüm hayati sorunların konuşularak çözülebildiği ve toplumun da bu süreci heyecanla desteklediği zamanlardan geçiyoruz. Artık kimse farklılıkları yüzünden dışlanmıyor, kimse kendini öteki hissetmiyor ve demokrasi önündeki tabular devre dışı kalıyor” dedi. 
 
Türkiye siyasi ve sosyal olarak en parlak günlerini yaşıyor
 
Türkiye'nin siyasi ve sosyal olarak da en parlak günlerini yaşadığını belirten Özkılıç, “Başta Avrupa, Ortadoğu ve dünyanın diğer bölgelerinde savaşlar, çatışmalar, ekonomik krizler yaşanırken Türkiye barışı, ekonomik kalkınmayı, bir arada yaşamayı konuşuyor. Bunun ne kadar değerli bir durum olduğunu hepimizin bir kez daha düşünmesi gerekiyor” diye konuştu. 
 
Çözüm sürecinin yanında ekonomik kalkınmada olmalı
 
DOSİAD Başkanı Özkılıç, çözüm sürecinin siyasi ve sosyal anlamdaki başarısının yanında bir de hissetmeye başladıkları ekonomik kalkınmanın da gündeme getirilmesi gerektiğine işaret ederek, şöyle dedi:
 
“Zira çözüm süreci başladığından bu yana bölgedeki OSB'lerdeki doluluk oranlarında ciddi bir artış gözlemlenmiş, turizm açısından 90 yıldan bu yana ilk kez üst üste rekorlar kırılmaya başlanmıştır.
 
Bölgede yaşanan huzur ortamı ve teşvikler neticesinde yatırımcılar Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine doğru bir geçiş yapmaya başlamışlardır. Gerek Ortadoğu pazarına yakınlığı, teşvikler ve lojistik anlamında avantajlı olması itibariyle bu bölgelerin geleceği son derece parlaktır. Çözüm süreci bu olumlu gelişmelerin olmazsa olmazıdır. 
 
Huzur ortamı devam ederse bölge yüzde 10 büyüyecektir
 
Yapılan araştırmalara göre bölgedeki huzur ortamı böyle devam ettiği müddetçe bölge yüzde 10 civarında büyüyecektir. Ayrıca bölgenin ekonomik olarak canlanması tüm Türkiye'nin toplam büyümesini de yüzde 1 oranında arttıracaktır.
 
Avrupa ülkelerinin yüzde 0,1'ler seviyesinde yıllık büyüme rakamları açıkladığı günümüzde sadece bölgelerimizin toplam Türkiye büyümesine katkısı yüzde 1 olması son derece hayatidir, değerlidir” 
 
Ekonomik gelişme çözüm sürecinin en önemli parçalarından biridir
Ekonomik gelişmenin çözüm sürecinin en önemli parçalarından biri olduğunu sıklıkla dile getirmek iş insanları olarak kendilerinin sorumluluğu olduğunun altını çizen Özkılıç, “Elbette sürecin kazanımları parayla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Bu kıymetli kazanımlara ilave olarak geleceğimize daha kalkınmış bir ülke bırakmak da görevimizdir.
 
Gençlerimizin işsizlikle boğuşmadığı, çocuklarımızın sağlık ortamlarda oynayabildiği, kadınların sosyal ve iş hayatında daha çok bulunduğu bir toplumsal yapı günümüz dünyası için artık olmazsa olmazdır. Türkiye önemli bir kavşaktan geçerken bölge olarak ekonomik ve sosyal kalkınma çalışmalarında daha aktif olmalı ve daha çok çalışmalıyız. Bölgenin sorunlarını da kazanımlarını da daha çok ifade ederek toplumsal fayda sağlayabiliriz” dedi.
 
Bizler için en büyük teşvik çözüm sürecidir
 
DOSİAD Başkanı A.Aziz Özkılıç, son olarak Başbakan Davutoğlu'nun makro ekonomik politikalar konusunda açıkladığı paketler ve bölgeye ilişkin olarak hazırlandığını bildikleri teşvik politikalarının çözüm sürecine önemli bir ivme kazandıracağı emin olduklarını vurgulayarak, “Başbakan ve ekonomi kurmaylarının bölgeye uygun bir şekilde ve bölgeler arası eşitsizlikleri giderecek teşvik politikalarını yakın zamanda uygulamaya geçeceğine olan umudumuz tamdır. Bunun yanı sıra bizler için en büyük teşvikin çözüm süreci olduğunu, barış olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Umut ediyoruz ki çözüm süreci hayırlı bir şekilde nihayete erer” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT