1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'En büyük hayalim kitaplarımı anadilimle yazmak'
'En büyük hayalim kitaplarımı anadilimle yazmak'

'En büyük hayalim kitaplarımı anadilimle yazmak'

Diyarbakır 5. Kitap fuarında okuyucuları ile buluşacak olan Diyarbakırlı yazar Gülten Kahraman, en büyük hedefinin bundan sonra yayınlanacak eserlerini kendi anadiliyle yazmak olduğunu dile getirdi.

A+A-
Diyarbakır'lı yazar Gülten Kahraman iki dilde yazılan ve J&J Yayınlarından çıkan şiir kitabı “Dozevîn/Sevdava” ile Diyarbakır'da düzenlenen Kitap fuarında okuyucuları ile buluşacak.
 
Yazar Kahraman, “Bu kitabımı diğerlerinden ayıran ve benim için özel bir anlam ifade etmesinin sebebi iki dilde yazılmış olması ve birinin anadilim olmasıdır” dedi.
 
Birçok Kürt gibi, Kürt halkı ve dili üzerinde geçmişten bugüne süregelen asimilasyon politikasından zarar gören bir ailede büyüdüğünü dile getiren Kahraman, “Çocukken bunun pek ayrımında olamasanız da büyüdükçe kendi anadilinizi tam anlamıyla konuşamamanın yazamamanın acısını daha çok hissediyor ve acı çekiyorsunuz.  Bu kitabımın Kürtçe çevirisini,  Sayın Muhammet Heja Kayran hocamız yaptı. Hali hazırda Kürtçe eğitimi almaktayım. En büyük hedefim bundan sonra yayınlanacak eserlerimi kendi anadilimle yazmak” diye konuştu.
 
“Memleketime ve insanıma aşığım”
 
Doğduğu topraklardan uzakta yaşamak zorunda kalan ve her fırsatta “Bu duygu kelimelerle anlatılır türden bir şey değil, ben memleketime ve insanıma tarifsiz aşığım” diyen Kahraman,  İki roman ve bir araştırma kitabı hazırlığında olduğunu belirterek,  ilk romanının 2015'te okurlarla buluşacağını söyledi. Gülten Kahraman,  İki dilde yazılan Dozevîn / Sevdava” adlı kitabı ile Kürt ve Türk halkının dillerine katkı sağlamak istediğini belirtti.
 
Gülten Kahraman kimdir?
 
Aslen Diyarbakır'ın Aberna (Çermik) ilçesinden olan ve Hani ilçesinde doğan yazarın çocukluğu, Diyarbakır, Mardin, Elazığ ve ilçelerinde geçti.Türk Dili ve Edebiyatı ve Turizm ve Otelcilik Ön lisans mezunu olan yazar uzun yıllardır Ankara'da yaşamakta ve gazetecilik mesleğini sürdürmektedir.Ankara ve ilçelerine yayın yapan Tepki Haber adlı bölgesel ve siyasi bir gazetenin sahibi olan yazar birçok gazete ve haber sitesinde köşe yazarlığı da yapmaktadır.2006'da “…ve serçe ağladı” adlı ilk şiir kitabı yayınlanan yazarın çok sayıda öykü, deneme ve şiiri muhtelif dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır.
 
Gazeteciliğin yanı sıra radyo programcılığı ve profesyonel anlamda sunuculuk da yapan ve 2013'te Diyarbakır'a yerleşen yazarın yaşamı kendi deyimiyle   “Amed-Ankara hattında” sürmektedir. 

HABERE YORUM KAT