1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. En büyük hayalim birliktelik
En büyük hayalim birliktelik

En büyük hayalim birliktelik

Federe Kürdistan Bölgesi gençlik örgütleri temsilcileri ile görüşen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Benim kişi olarak en büyük isteğim ve hayalim Kürt halkının birlikteliğidir” dedi

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Erbil'de Federe Kürdistan Bölgesi gençlik örgütleriyle bir araya geldi. BDP Erbil temsilciliğinde gerçekleşen görüşmeye, KDP, YNK, Goran Hareketi, Yekgurti İslami, Hızbi Ayende ve Hizbi Zahmetkeşan gibi birçok siyasi partiye bağlı gençlik örgütünün yanı sıra siyasi partilerden bağımsız örgütlenen birkaç gençlik örgütünün de yer aldığı 14 gençlik örgütü temsilcisi katıldı. Görüşmede gençlik örgütü temsilcileri Baydemir'i 4 yıllık yurtdışı yasağının kaldırılmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirmek için ziyaret ettiklerini dile getirdi. Türkiye'deki barış sürecini desteklediklerini söyleyen gençlik örgütleri temsilcileri, Kürt gençlerinin her dört parçada ulusal birliktelik konusunda ortaklaşması gerektiğine dair hemfikir olduklarını belirtti.

'Amed'i ziyaret edeceğiz'

Görüşmede her 14 gençlik örgütünün sözcüsü olarak konuşan Irak Kürdistan Demokratik Gençlik Sekreteri ve Güney Kürdistan Gençlik Örgütü kurucusu Salman Karaçoği, “PKK ve Kandil yönetiminin barışçıl sürecin gelişmesi konusunda verdikleri karar yerinde ve doğrudur” dedi. Karaçoği, “Biz Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü talep ediyoruz ve bu tutumumuzu hem Kandil yönetimine iletmek hem de kamuoyuna ilan etmek için yakında Kandil'i ziyaret etmek istiyoruz. Biz Türk devletinin Kürtlerin haklarını tanımasını istiyoruz. Güney Kürdistanlı gençlik örgütleri olarak Amed'i de ziyaret etme kararımız var. Amed'e gidiş amacımız Kürt liderlerine ulusal birliktelik konusunda baskı oluşturmak ve ulusal bir kongrenin gerçekleştirilmesini dayatmak için Kuzey Kürdistanlı gençlerle ortaklaşmaktır” diye konuştu. Gençlik örgütleri arasında son aylarda yaşanan sorundan dolayı Üçüncü Kürt Ulusal Gençlik Konferansı'nın iki ayrı yerde yapılmış olmasının yanlış bir tutum olduğunu vurgulayan Karaçoği, Kürt gençleri arasında ortaya çıkan yanlış yaklaşımın dördüncü konferans ile kaldırılması temennisinde bulundu.

Federe Kürdistan Bölgesi'nden Diyarbakır'a gelecek olan gençlik örgütü temsilcilerini oradaki tüm gençler ile bir araya getirmek için çaba sarf edeceğini söyleyen Baydemir, gençlere ister Irak'ta, ister Türkiye'de isterse diğer parçalarda olsun Kürtlük adına yaratılan her değerin bu uğurda yaşamını yitiren insanların verdiği bedellerin bir ürünü olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

'Azime ananın elini öptüm'

Yurtdışına çıkış yasağı kalktıktan sonra yurtdışına yaptığı ikinci ziyaretin amacını ve detaylarını anlatan Baydemir, “Yurtdışı yasağım devam ettiği dönemde 'Yurtdışı yasağım kalktığında kesinlikle gelip Kürdistan'ı ziyaret edeceğim' diye kendi kendime söz vermiştim. Yine bundan 4 ay önce Mehmur mülteci kampından bir ana beni aradı. 'Oğlum ben dünya gözüyle seni görmek istiyorum. Ama ben gelemiyorum' dedi. Ben de dedim 'Valla ana ben de gelemiyorum. Ama yurtdışı yasağım kalkarsa gelip seni mutlaka göreceğim, elini öpeceğim.' Yasak kalkınca da bundan 4 gün önce Güney Kürdistan'a geldim. İlk başta Sayın Celal Talabani'nin durumundan dolayı gidip Sayın Talabani'nin eşi Heroxan'ı ziyaret ettim, geçmiş olsun dileklerimi sundum. Ondan sonra da Mehmur'a gittim. Azime ananın elini öptüm ve orada bir gece de kaldım. Oradaki kurumları ziyaret ettim” dedi.

Barzani'yle Erbil Konferansı da konuşuldu

Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'yle önceki günkü yaptığı görüşmenin ayrıntılarını aktaran Baydemir, görüşmenin esas amacının kısa bir süre önce kız kardeşini yitiren Mesut Barzani'ye başsağlığı dilemek olduğunu söyledi. Yakın süreçte Erbil'de yapılacağı söylenen ve ulusal bir nitelik taşıması beklenen konferansın görüşmede konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya yanıt veren Baydemir, “Benim kişi olarak en büyük isteğim ve hayalim Kürt halkının birlikteliğidir. Bu durumu Mesut Barzani'yle görüşme sırasında da dile getirdim. Bu konudaki görüş ve fikirlerinin çok hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Ki herkes Kuzey Kürdistan'ın özgürlüğü olmadan ve Sayın Öcalan özgürleşmeden Kürtlerin haklarının Ortadoğu'daki her halk gibi garanti altında alınamayacağının farkında. Bu gerçeklik bütün örgütler tarafından da kabul ediliyor” diye belirtti.

HABERE YORUM KAT