1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En büyük çıkışı BDP yapacak
En büyük çıkışı BDP yapacak

En büyük çıkışı BDP yapacak

A&G Araştırma Şirketi'nin başkanı Adil Gür'e göre seçimlerde en büyük çıkışı BDP yapacak.

A+A-
Yerel seçimlere haftalar kala, kamuoyu araştırmaları yapan şirketlerden gelen sonuçlar da dikkat çekiyor. Yıllar önce sadece bir ya da iki şirketin anket sonuçları, neredeyse gerçeğe yakın sonuçlarla seçim tahmini yaparken, bugün çok sayıda araştırma şirketi var. Her birinin, siyasi olarak bir partiye yakın olduğu iddia ediliyor. Amerika'nın Sesi de bu nedenle bu şirketlerle ayrı ayrı konuşarak yorumları sizlerle paylaşmaya devam ediyor.
 
A&G Araştırma, son 10 yıldır sonuçları en doğru tahmin eden araştırma şirketi olduğunu savunuyor. Adil Gür, şirketin kurucusu ve başkanı.
 
Gür, 12 Haziran genel seçimlerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3-4 puan daha aşağıda olduğunu, ama muhalefet oylarında ciddi bir değişiklik olmadığını belirtiyor.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi'nden giden oyların bir bölümü BDP, diğer bir bölümünün ise Saadet Partisi, Demokrat Parti, BBP ve DSP gibi partilere dağıldığını gözlemlediklerini ifade ediyor. Buna karşılık MHP'nin Anadolu'da oyunu arttırdığı, ancak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, düşük profilli adaylar göstererek, oylarını parti dışındaki adaylar arasında paylaştırdığını iddia ediliyor.
 
Kaynak: Gazeteport

HABERE YORUM KAT