1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. En büyük Big Chefs protesto yüzünden kapandı
En büyük Big Chefs protesto yüzünden kapandı

En büyük Big Chefs protesto yüzünden kapandı

Geçtiğimiz yıl 1.5 milyon dolar yatırımla Diyarbakır'da restoran açan 'Big Chefs', vatandaşın 'Belediyenin yeri halka açıktır, restoran olmaz' protestoları yüzünden kapandı.

A+A-

Son yıllarda hızlı bir büyüme yakalayan restoran zinciri 'Big Chefs', Diyarbakır'da açtığı 4 bin metrekarelik restoranı kapatmak zorunda kaldı. "Belediyenin yeri halka açıktır, restoran olmaz" protestolarıyla karşılaşan Big Chefs'in Diyarbakırlı kurucu ortağı Gamze Cizreli, "Restoranın açıldığı yerin belediyeden kiralanması bölgede oturanların tepki göstermesine neden olunca, en büyük şubeyi kapatma kararı aldık" dedi.
 
400 m2'ye düşecek


Diyarbakır'daki gelişmeleri anlatan Gamze Cizreli ve ortağı Saruhan Tan, “Diyarbakır'dan tamamen çıkmayı düşünmüyoruz. Yeni yer bakıyoruz” açıklamasını da yapıyor. Diyarbakır'da önemli bir yatırım yaptıklarının altını çizen Gamze Cizreli şunları söylüyor:
 
“Bu restoran aynı zamanda Diyarbakır'ın ilk Batılı mutfağı olarak da öne çıkmıştı. Big Chefs restoranları arasında en büyük şube ünvanını da alan Fıskaya'daki Big Chefs'te sorun çıktı. Ancak memleketim olan Diyarbakır'dan çıkmayı düşünmüyoruz. Eylül ayında Diyarbakır Seyrantepe'de 400 metrekarelik daha küçük bir alanda Big Chefs yeni yerinde açılacak”
 
100 Milyon TL


Big Chefs'in İstanbul dışındaki illerde de büyümeye devam edeceğini anlatan Cizreli, şöyle devam etti: "İlk etapta 'üniversiteleri olan' illeri tercih ediyoruz. Gelir seviyesi de önemli ancak dışarıda yeme içme kültürü de olmalı. Örneğin Kayseri'de birçok şehre göre gelir durumu iyi ama dışarıda yeme içme kültürü beklediğimiz kadar yüksek değil. Big Chefs olarak Antalya, Eskişehir, Antakya ve İzmir'de şubeleşmeyi planlıyoruz. 2014 yılında 100 milyon lira ciro yaptık. Yeni açılan restoranlarla 2015'te yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Big Chefs son 5 yılda her yıl yüzde 30–40 büyüyor”
 
Restoran önü plaj

Big Chefs restoranlarının sayısının 34'ü bulduğunu anlatan Saruhan Tan, "Tarabya Big Chefs'te bir yenilik yaptık. Eski Tarabya Plajı'nın hemen yanındaki Palet restoranda faaliyet gösteren Tarabya Big Chefs artık aynı zamanda 'beach club' olarak da hizmet verecek. Restoranın deniz kıyısında şezlonglar, şemsiyeler açıldı. İşletmemiz plaj ruhsatlı bir yer. Hıfzısıhha Kurulu'nan rapor da aldık. Tarabya plajındaki bölge, denize girmeye uygun" dedi.
 
Suudi Arabistan'a 2 şube birden


İstanbul'da 16 restoranları bulunduğunu belirten Saruhan Tan, şu değerlendirmeyi yaptı: "En çok ciroyu da Tarabya Big Chefs ve Anadolu Hisarı Big Chefs yapıyor. Ancak ciroda bu iki yeri geçen restoranlarımız Dubai'de. Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin raşid El Maktum ortaklığında açılan Big Chefs Dubai ciroda şampiyon. Dubai vitrin oldu. Güney Doğu Asya ülkeleri de ilgilenmeye başladı. Malezya ve Singapur'da da Big Chefs açmak isteyenler var. Bu yılki en büyük çıkışımız ise Suudi Arabistan'da gerçekleştirdik. Suudi Arabistan'da ilk şubeyi Cidde'de açacağız. 2016 yılında ise ikinci şube Riyad'ta açılacak."
 
Diziler de çekiliyor


Geçen sezon en çok izlenen dizilerden biri olan Paramparça dizisinde Erkan Petekkaya'nın canlandırdığı karakterin ofisi Gamze Cizreli'nin Tarabya’daki Ofisi ve dizideki restoran da Tarabya Big Chefs. Restoranda haftada bir gün çekim yapıldığını anlatan Gamze Cizreli, önümüzdeki sezonda da çekimlerin devam edeceğini söylüyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler