1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. EMO Diyarbakır'da Toplandı.
EMO Diyarbakır'da Toplandı.

EMO Diyarbakır'da Toplandı.

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Musa Çeçen, elektrik mühendisleri olarak enerjiye ve baraja karşı olmadıklarını, 12 bin yıllık tarihin yok edilmesine karşı olduklarını söyledi.

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Musa Çeçen, elektrik mühendisleri olarak enerjiye ve baraja karşı olmadıklarını, 12 bin yıllık tarihin yok edilmesine karşı olduklarını söyledi. 

     Çeçen, Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesinde düzenlediği basın toplantısında, yönetim olarak 18 Ekim 2002 tarihinde Şanlıurfa'ya gönderilen ve kaçak elektrik kullanımına karşı yürüttüğü çalışma sırasında öldürülen arkadaşları Hasan Balıkçı'nın dün yapılan duruşmasına katıldıklarını belirtti.     Olayı azmettirdiği gerekçesiyle Adıyaman Cezaevinde bulunan sanık ile Ceyhan Cezaevinde tutuklu bulunan sanıkların ödenek yokluğu nedeniyle duruşmaya getirilmediğini ifade eden Çeçen, bu olayın Adalet Bakanlığı tarafından soruşturulmasını istediklerini ve davanın daha fazla uzatılmaması gerektiğini kaydetti.     Türkiye'nin enerji politikalarına da değinen Çeçen, 1990 yılında çıkarılan 3096 sayılı yasa ile enerji alanlarının talan alanı haline getirildiğini savundu.     Yeni yasalarla her gün durumun daha kötüye gittiğini ve elektriğe her gün yeni zamlar yapılacağını ve vatandaşların zamlarla boğulacağını iddia eden Çeçen, doğal gaza da ekimde zam yapılacağını ve 2002 yılından bu yana yapılan zam oranının yüzde 55'i bulacağını belirtti.     Çeçen, Ilısu Barajı'na değinirken de ''elektrik mühendisleri olarak enerjiye ve baraja karşı değiliz; 12 bin yıllık tarihi değerin, Hasankeyf'in yok edilmesine, tarihi bir değerin, bir kentin yok edilmesine karşıyız'' dedi.         -ORMAN YANGINLARI-         Çeçen, son zamanlarda çıkan orman yangınlarının herkes gibi kendilerini de çok üzdüğünü bildirdi.     Orman yangınları ile ilgili ciddi tartışmaların olduğunu belirten Çeçen, şöyle dedi:     ''Orman yangınlarında enerji hatları ile ilgili ortaya atılan iddialar var. Bu tartışmalar ve yapılan açıklamaların yeni yangınları getirmekten başka getirisi yok. Çünkü özelleştirme ile enerji bütünlüğü bozuldu. Bu özelleştirmenin içerisinde bazı hizmetler için özel sektöre gizli özelleştirmeler yapılmaktadır. Artık bu kurumlara elektrik mühendisleri bile alınmıyor. Tesisler artık, sahipsiz kalıyor. Bizce özelleştirmeler, bu yangınların sebebidir. Türkiye'de son zamanlarda elektrik kaynaklı meydana gelen yangınların en büyük sebebi bakım ve onarımın yeterli olarak yapılmamasıdır.''