1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emniyetin yeni hizmet binası imar planına takıldı
Emniyetin yeni hizmet binası imar planına takıldı

Emniyetin yeni hizmet binası imar planına takıldı

Diyarbakır’ın Çermik İlçesi Tepe Mahallesi Diyarbakır Caddesi üzerinde yapılması planlanan yeni Emniyet Amirliği binası için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından izin çıkmadı.

A+A-

Yaklaşık bir yıl önce yıkımı gerçekleştirilen emniyet lojmanlarının yerine yapılması planlanan yeni emniyet amirliği binası, yeni imar planına takıldı.
 
Spor salonu yanındaki 5 katlı ve çift daireli polis lojmanları, yapılan incelemeler sonucu depreme dayanıklı olmadığının belirlenmesinin ardından yıkımı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan eski Emniyet Amiri Ali Kuşdoğan, polis lojmanlarının daha önce merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan deprem sonrası büyük hasar gördüğünü belirtmişti. Uzmanlar tarafından yapılan gerekli incelemeler sonucunda hasarın yüzde elliden fazla olduğu tespit edilmiş ve lojmanlar için yıkım kararı alınmıştı.
 
Bunun üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden Emniyet Müdür Yardımcısı ile yapılan fikir alışverişleri sonucunda yıkılan lojmanların yerine yeni Emniyet Amirliği binası yapılmasına karar verilmişti.
 
Yapılan görüşmelerin ardından Çermik İlçe Belediyesi tarafından yeni emniyet amirliği binası yapımı için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne teklifi götürülerek yeni bina için izin verilmesini talep etti.
 
Yetkililer, yaklaşık bir yıldır bekletilen dosya için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin gönderdiği yazıda, yeni emniyet amirliği binası için izin vermediğini iddia etti ve nedenini ise yeni yapılacak imar planı değişikliğini gösterdiğini öne sürdü. Yetkililer, ilçe belediyesinin konuya itiraz ederek “emniyet lojmanları” yerine, “emniyet hizmet binası” isim değişikliğinin yeni binanın yapımı için yeterli olacağını belirttiği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin bunu da kabul etmediğini öne sürdü.
 
Eğer yeni emniyet amirliği binası yapımına izin verilmiş olsaydı, mevcut binanın alt katının merkez karakol, üst katının da emniyet amirliği lojmanları olarak yapılması planlanıyordu.

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT