1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emniyet Müdürü Taşdan’dan ‘Aracı’ uyarısı
Emniyet Müdürü Taşdan’dan ‘Aracı’ uyarısı

Emniyet Müdürü Taşdan’dan ‘Aracı’ uyarısı

Diyarbakır’da görevlendirilmek üzere 742 çarşı ve mahalle bekçisi alınacağına dair haberlerin medyada yer almasının ardından kendilerine ‘Aracı’ diyen uyanık şebekeler devreye girdi.

A+A-

Uyanıklar, para karşılığı, bekçilik sözlü ve yazılı sınavdan geçirme garantisi vaat ediyor. “Vatandaşlar başvuruda hiçbir aracı kullanmasınlar, aracı diye bir şey dosya veya dosya masrafı diye bir şey yoktur” diyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, bu kişilere kesinlikle itibar edilmemesi yönünde vatandaşları uyardı.
 
 
“Direkt olarak Kaymakamlığa müracaat edebilirler”
 
Dosya masrafı denen bir konunun olmadığını vatandaşların yanlış yönlendirilmesi, aracılar veya dolandırıcılara karşı dikkatli olmasını isteyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, “Dosya masrafı diye bir konu yok. Ayın 7’sinde müracaatlar bitiyor. İlkokul mezunu olup bağlık şartları uyan herkesi biz başvuruya bekliyoruz. Ondan sonra Kaymakamlıklarda mülakat yapılacak, yazılı sınav ile beraber ihtiyacımız olan bekçi kardeşlerimizi teşkilatımıza kazandıracağız. Vatandaşlar başvuruda hiçbir aracı kullanmasınlar, aracı diye bir şey dosya veya dosya masrafı diye bir şey yoktur. Kaymakamlığa gidip direkt olarak müracaat edebilirler. Aracılar vasıtasıyla bunu yapmıyoruz herkesin haberi olsun” dedi.
 
Diyarbakır Valiliği tarafından daha önce duyurusu yapılan bekçi alımlarıyla ilgili olarak,  kentte görevlendirilmek üzere 742 çarşı ve mahalle bekçisi alımının, sınav komisyonunca yapılacak sözlü ve yazılı sınav sonucuna göre yapılacak. Sözlü sınav 7 Mayıs 2016 tarihinde başvuruda bulunulan yerlerde, yazılı sınav ise 11 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak.
 
 
 
Başvuru yapacak adaylarda aranan şartlar şöyle: “Türkiye vatandaşı olmak, ilkokulu bitirmiş olmak, askerlik yapmış olup, 30 yaşından büyük olmamak, görev yapmaya engel bir hastalık veya engele sahip olmamak, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48'nci maddesindeki şartları taşımak, kötü şöhretli tanınmamak ve kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak”
 
Buna göre, Bağlar'da 135, Bismil'de 26, Çermik'te 4, Çınar'da 7, Çüngüş'te 11, Dicle'de 7, Egil'de 13, Ergani'de 20, Hani'de 13, Hazro'da 8, Kayapınar'da 66, Kocaköy'de 4, Kulp'ta 7, Lice'de 6, Silvan'da 29, Sur'da 43, Yenişehir'de 343 kişi bekçi olarak alınacak.

 

(Engin Öztürk)

HABERE YORUM KAT