1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emniyet, esnaf ile buluştu
Emniyet, esnaf ile buluştu

Emniyet, esnaf ile buluştu

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde esnafla bir araya gelen Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, esnafa çay ve simit ikram etti.

A+A-
Esnafın sorunlarını ve eleştirilerini de dinleyen Böğürcü, göstericilerin Diyarbakır'ı daha fazla karıştırmak için polisi ara sokaklara çekip, vurmayı düşündüğünü belirterek, bu nedenle olaylar sırasında ara sokaklara girmediklerini vurguladı.
 
Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, beraberindeki müdür yardımcıları ve çeşitli şubelerin müdürleri ile birlikte, esnaf ziyaretlerinde bulundu. Cuma namazı çıkışı Sur ilçesi Gazi ve Melikahmet Caddeleri esnafını gezen Böğürcü, önce bir kuyumcuya uğradı. Buradan altın alan ve bir süre işletmeciyle sohbet eden Böğürcü, daha sonra Melikahmet caddesindeki bir kıraathanede esnafa çay ve simit ikram ederek, hem sorunlarını hem de eleştirilerini dinledi.
 
Esnafların ilçede yaşanan asayiş olayları ile ilgili dert yandığı Böğürcü, göstericilerin Melikahmet caddesinde ya da Bağlar'da polisi ara sokaklara çekmek istediğini belirterek, “Göstericiler, 'polis ara sokağa gelsin ki, ara sokakta polisi vuralım. Ama haklı vuralım, ama haksız vuralım veya o bizi vursun. Ondan sonra şehri daha çok karıştıralım' düşüncesindeler. Onun için bizler olaylar sırasında ara sokaklara girmiyoruz. Ama bizim Diyarbakır'da girmediğimiz sokak, ulaşamadığımız yer yok” dedi.
 
“BİRAZ SİZDEN SABIR BEKLİYORUM”
 
Polisin dün birini gözaltına aldığına dikkat çeken Böğürcü, “Alınan şahsın üzerinde iki tane tabanca, bir tane el bombası, iki adet hassas terazi, 98 gram toz, 35 gram kubar esrar çıktı. 6 ayrı suçtan aranıyor ve cinayet zanlısı. İçiyorlar esrarı, çıkıyorlar dışarıya ondan sonra onların kontrolüne girmişler. Güya biz bir şey yapmıyoruz. Esrarla da, fuhuşla da mücadeleyi onlar yapıyor gibi bir algı yaratıyorlar. Biraz sizden sabır bekliyorum” diye konuştu.
 
“HESABINI SORMAK VAZİFEM”
 
Bir vatandaşın polisin halkla diyalog içerisinde olması gerektiğini, polise ulaşamadıklarını ve halkın emniyetinin, Emniyet Müdürü'nün teminatı altında olduğunu söylemesi üzerine de konuşan Böğürcü, şunları kaydetti.
 
“Bunu daha yakinen takip edeceğiz. Arandığı zaman kim gelmiyorsa lütfen bize haber verin. Saati ile beraber. 'Aradık, çıkan kişinin adı budur' deyin. Bunun hesabını sormak benim vazifem.”
 
“ARTIK SUÇLUYU DÖVMEK YOK”
 
Yasaların değiştiğini ve artık delil toplanmadan kimsenin suçlanamadığını da anlatan Böğürcü, “Eskiden hırsızı, şüpheliyi al, at sopayı, 'ben yaptım' desin götür. Ama şimdi böyle değil. Şimdi kişiyle dövmek yok, sövmek yok, hakaret etmek yok. Bir tek çay söylemiyoruz. Ondan sonra ifadesinde ne dediğini yazıyoruz. Delillerle adliyeye çıkarıyoruz. Ama o delili bulmak zaman gerektiriyor. Önceliğimiz nedir olayı yaptırmamak. Öyle olmalı. Bundan sonra buna daha çok gayret edeceğiz” dedi.
 
(MP-ÖK-Y)
 

HABERE YORUM KAT