1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emlakçılardan toprak reformu yasasına tepki
Emlakçılardan toprak reformu yasasına tepki

Emlakçılardan toprak reformu yasasına tepki

Diyarbakır Emlakçılar Derneği üyeleri, sektörün problemlerini görüşmek üzere Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bir araya geldiler.

A+A-

Dernek Başkanı Mustafa Koç moderatörlüğünde gerçekleşen toplaya DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımıcı Metin Aslan da katılımda bulundu.

Toplantıda özellikle Tarım Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu Toprak Reformu kanun tasarısının, mülkiyeti tek bir mirasçıya devredilmesini öngörmesi, ciddi bir sorun olarak belirlendi. Özellikle Diyarbakır ekonomisinin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünü ve emlak piyasasını ciddi anlamda sıkıntıya sokacak olan yasa tasarısının tekrardan düzenlenmesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirten Dernek Başkanı Mustafa Koç mevcut yasa tasarısının emlakçılık sektörüne darbe indireceğini belirtti.

Koç aynı zamanda metrekare rayiç bedellerinin belirlendiği komisyonda Emlakçılar Derneğinden herhangi bir yetkilinin bulunmamasını da eleştirdi. Karaçalı bölgesindeki arazilerin belediye tarafından imara açılmasına rağmen sonrasında toprak reformu kapsamında satışlara şer konmasının, da hem mülk sahiplerini hem de alıcıları ve aynı zamanda emlakçıları madur ettiğini belirten Koç yetkililerin  mevcut uygulamaların düzeltilmesi için yetkilileri uyardı.

HABERE YORUM KAT