1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emlakçı baba oğul kayıplara karıştı
Emlakçı baba oğul kayıplara karıştı

Emlakçı baba oğul kayıplara karıştı

Diyarbakır’da yıllardır Yenişehir ilçesi ve Üçkuyular TOKİ bölgesinde emlakçılık yapan M.K. ile oğlu E.K. bir anda kayıplara karıştı.

A+A-

Diyarbakır’da yıllardır Yenişehir ilçesi ve Üçkuyular TOKİ bölgesinde emlakçılık yapan M.K. ile oğlu E.K. bir anda kayıplara karıştı.

Savcılığa başvuran bazı vatandaşlar, emlakçı baba oğulun kendilerini dolandırdığını ileri sürdü. Aynı bölgede emlakçılık yapan M.K.’nin ağabeyi ise "Kardeşim ve yeğenim yaklaşık 10 gündür kayıp. Yanlışa yanlış dememiz lazım. Ama nerede olduklarını bilmiyorum, her tarafa sorduk, hiçbir haber alamıyorum." dedi.

Yenişehir ilçesindeki Üçkuyular TOKİ’de yıllardır N.Emlak adıyla emlakçılık yapan M.K. ile oğlu E.K., iddiaya göre, TOKİ’den daire almak isteyen vatandaşların paralarını ‘devir yapacağız’ diyerek kendi hesaplarına yatırdı. Yüklü miktarda para toplayan emlakçılar cep telefonu ve sosyal medya hesaplarını kapatarak kayıplara karıştı. Bunun üzerine çok sayıda mağdur, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. 

Bir mağdur, başına gelenleri şikâyet dilekçesinde şöyle belirtti: "E.K. 26 Haziran 2015 tarihinde yapması gereken devir işlemini kendince mazeret uydurarak yapmadı ve devir işlemini 29 Haziran 2015 Pazartesi gününe erteledi. Ancak o tarihte de devir işlemini bahaneler uydurarak defalarca tehir etti.

En son 6 Temmuz Pazartesi günü itibariyle E.K.’yı aradım ve parayı iade etmesini istedim. Parayı iade etmediği gibi, aynı gün ikindi vakitlerinde telefonunu kapattı. Ayrıca bir gün sonra Facebook hesabını da kapattı. Şu ana kadar hem devir işlemi yapılmamış, hem para iadesi gerçekleşmemiş, hem de ev sahibine de ödeme yapılmadı. N. Emlak yetkililerinden E.K. başta olmak üzere M.K. hakkında TCK 158 vd. maddelere istinaden nitelikli dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunuyorum. Başta E.K. olmak üzere N. Emlak yetkililerinden şikâyetçiyiz."

Bir mağdur ev sahibi ise olaydan müşterinin evin devrini istemesiyle haberdar olduğunu belirterek, "Evimin satılması için anahtarı emlakçıya bırakmıştım. Evin satıldığını söyledi, ancak bana herhangi bir ödeme yapmadı. Bana parayı tahsil etmediğini söyledi. Emlakçı, emanete ihanet etmiştir. Savcılık mutlaka bu ve benzeri dolandırıcıları yakalamak için çaba sarf etmeli." diye konuştu. 

'KARDEŞİM DE OLSA YANLIŞ YAPMIŞTIR'

Üçkuyular TOKİ’de emlakçılık yapan M.K.’nin ağabeyi ise olayı duyduğunu ve büyük üzüntü yaşadığını belirterek, "Eğer anlatılanlar doğruysa ve kardeşim böyle bir şey yapmışsa yanlış yapmıştır. Ama başına bir şey mi geldi, nerede bilmiyorum. Belki de başına kötü bir şey gelmiştir, bilmiyoruz. Gidebileceği bütün yerleri aradım, eş dost akrabaları, hiçbir haber alamıyoruz. Yıllardır burada esnaflık yapıyoruz, ilk kez böyle bir şey oldu." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler