1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. EMİTT 2015 kapılarını açtı
EMİTT 2015 kapılarını açtı

EMİTT 2015 kapılarını açtı

22-25 Ocak tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar Merkezi\'nde ziyaretçilerini ağırlayacak olan ve dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 71 ülke, 4 bin 500'ü aşkın kurum, kuruluş ve beldenin katıl

A+A-

19. Kez açılan fuara Diyarbakır da kentin dinamikleriyle birlikte katılım sağladı.Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Celalettin Birtane, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar, DTSO Meclis üyeleri, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, Sur Belediye Başkanı Fatma Şık Barut, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu'nun ev sahipliği yaptığı Diyarbakır standına katılımcıların ilgisi büyüktü.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Februniye Akyol, Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık, Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir ve çok sayıda ilin valisinin ziyarette bulunduğu standta misafirlere Diyarbakır'ın geleneksel lezzetleri ikram edildi.
Sayar:

“Diyarbakır'ın Kendini Tanıtması İçin Fuar Önemli Bir Fırsat”
Fuarla ilgili görüşlerini belirten DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar; aralarında Güney Kürdistan'ın da bulunduğu yaklaşık 70 ülkenin katılım sağladığı fuarın kentin tanıtımı için önemli olduğunu söyledi. Sayar, 12 bin yıllık geçmişe sahip Diyarbakır'ın, inanç ve kültür turizmi açısından çok zengin olduğunu, ancak yeterince bilinmeyen bu değerlerin bu fuarlarda kendini bulabileceğini söyledi.

Sayar: “Fuar UNESCO Dünya Listesine Dahil Olmamıza Katkı Sağlayacaktır”
Kent dinamikleriyle birlikte açtıkları stantta kentin tarihini, kültürünü, turizm verilerini, mutfağını tanıttıklarını anımsatan Sayar, “Dünya teknolojik gelişmelerle birlikte küçücük bir köye dönmüş durumda. Özellikle bu tip fuarlar birçok kesimin de katılımından dolayı barışa da katkı sağlamakta. İnsanların, diyaloglarıyla, birbirleriyle kontak kurmalarıyla birbirini daha iyi tanımalarına imkan sağlıyor. Bu vesileyle bu fuarın UNESCO Dünya Miras Listesi için katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.Güney Kürdistan standının yanı sıra Trabzon, Ordu, Ağrı, Bitlis, Adıyaman, Antep, Mardin, Hakkari, Malatya, Iğdır, Kırşehir, Van stantlarını ziyaret eden ticaret ve sanayi odası heyeti,  buradaki vali ve belediye başkanlarıyla sohbet etti. Ziyaretler sonrası Hasanpaşa Hanı'nın maketi olarak tasarlanan Diyarbakır standına gelen DTSO heyeti Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte standa gelen konukları ağırladı.

HABERE YORUM KAT