1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilikte yaşa takılanlara müjde
Emeklilikte yaşa takılanlara müjde

Emeklilikte yaşa takılanlara müjde

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum gelişmeleri hakkında henüz yeni bir durum olmasa da Meclis'te tekrar gündeme geldi.

A+A-

Uzun süredir gündeme gelen ve emeklileri umutlandıran EYT yasası için son açıklamayı Bakan Süleyman Soylu yaptı. 

Emekliliği kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek. Emekliler için yapılacak başka bir uygulamada erken emeklilik sistemi olacak

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum gelişmeleri hakkında henüz yeni bir durum olmasa da Meclis'te tekrar gündeme geldi. Uzun süredir gündeme gelen ve emeklileri umutlandıran EYT yasası için son açıklamayı Bakan Süleyman Soylu yaptı. Emekliliği kaç yıl kalmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek. Emekliler için yapılacak başka bir uygulamada erken emeklilik sistemi olacak

Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan yasa EYT yasası çıktı mı sorularına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya bu konu sürekli soruluyordu. Bakan şu açıklamalarda bulundu: 'Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış.

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. Hazırlanacak formüle göre maaşlarının %60-70'ini aldıklarında emeklilik hakkı verilecek. TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum gelişmeleri hakkında henüz yeni bir durum olmasa da Meclis'te tekrar gündeme geldi. Canan Yüceer 1999 yılında oluşturulan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğini, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinden sonra 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini söyledi ve "Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kaldı.

Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden oldu." dedi. Yaşı 65'in üzerinde olup prim günü yetmeyenler için ise gerekli düzenlemeler bekleniyor. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. 

EMEKLİLİK İÇİN YAŞ BEKLEYENLERE BÜYÜK MÜJDE

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Sigorta ve prim gün süresini doldurmuş fakat emeklilik yaşının dolmasını bekleyen kişiler için bir kanun teklifi hazırlandı.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar istisna sayılacak. 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigortalı olanların bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 360 gün içinde bu istisna ile emekli olmaları amaçlanıyor. Söz konusu teklif, yürürlükte bulunan sosyal güvenlik kanunlarına göre sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurmuş ancak yaşlılık aylığının bağlanması için yaş koşulunu bekleyen 500 bini aşkın çalışanı ilgilendiriyor.

PRİM ŞARTINA TAKILANLAR İÇİN BAKANLIKLARIN ANLAŞMASI GEREKİYOR

Eksik prim günlerini borçlanmaları sağlanarak emeklilik yollarının açılması için çalışmalar sürüyor fakat bu konuda yasal düzenleme yapılabilmesi için ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması şart. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir.

Emeklilik sorgulama işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. E-devlet web sayfası üzerinden güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklilik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar.

Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Erken emeklilik son dakika haberleri arasında maaş farlılıklarına dikkat çekiliyor. Tarım Bağkur primlerinde son yedi yıla dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü son yedi yıl primin fazlası normal Bağ-Kur veya isteğe bağlı Bağ-Kur olarak değil de Tarım Bağ-Kur primi ise maaş düşük oluyor. Bu sebebi ise Bağkur maaşlarında 2000 yılından öncesinde maaş hesaplaması bulunmuyor ve düşük basamak değeri olduğu için buradaki göstergeler dikkate alınıyor.

Kamu da erken emeklilik için görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek, yapılacak görüşmelerden sonra postacılara, sağlık görevlilerine, öğretmenler için emeklilik gelişmeleri yaşanabilir. 18 Mayıs'ta yapılacak olan toplantıya memur- Sen, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı katılacak. Erken emeklilik yasa tasarısının geçerli olacağı meslekler arasında kimyacılar, itfaiyeciler, mühendis, öğretmenler, tekniker, postacılar, teknisyenler yer alıyor. Eğer beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de fiili hizmet zammı ve erken emeklilikten faydalanacak.

ERKEN EMEKLİLİK YASASI 2016 ÇIKTI MI?

Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan yasa erken emeklilik yasası ne zaman çıkacak sorularına neden oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya bu konu sürekli soruluyordu. Bakan şu açıklamalarda bulundu:

'Emeklilikte yaşa takılmak şu demektir; primini ödemiş aslında prim günü dolmuş fakat yaş gelmediği için o limiti dolduramadığı için emekli olabilme fırsatına henüz sahip olamamış. Bu ne olacak? Özellikle yaş ile ilgili gerçekleştirilen düzenlemeler, reformlar, yenilenmeler ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu ülkede 34-35 yaşında insanlar emekli oldu ve biz her birimiz bu erken emekliliğin çok uzun süreli emekli maaşı ödemenin ve çok uzun süreli çalışmamanın maliyetini ödedik, hala ödemeye devam ediyoruz.' dedi. Bakan Soylu erken emeklilik son dakika ile ilgili sözlerine şunları da ekledi:

'Dün yaşla ilgili ve sürelerle ilgili vermiş olduğumuz kararı bugün eğer ters çevirip, geriye döndürüp erken emeklilik diye bir anlayışı getirirsek, 1999-2000 ve 2001’de IMF kapısına gidip hadi bize 500 milyon dolar para verin de emekli maaşlarımızı ödeyebilelim dediğimiz güne takılırız. Aynı o günün benzeriyle birlikte oluruz. Reformlara da bugün Türkiye’nin ayaklarının üzerinde durma konusunda ortaya koyduğu çabaya da yarın gelecek nesillerimize de doğru yapılmamış bir iş olur. Onun için biz reformumuzun sahibiyiz. Reformumuzun takipçisiyiz. Türkiye’de özellikle sosyal güvenlik sistemimizin gelir ve gider arasındaki dengesinin aktüerye hesabının sorumlusuyuz. Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki, bu reform çalışan insanlarımızın hangi yaşta emekli olacaklarını bir şekilde biçimlendirmiş, netleştirmiş ve ortaya koymuştur. Onun için üzüldüğüm kısım şu kısım, bu beklentileri maalesef karşılayamayacağız.' dedi. Erken emeklilik şartları neler bu yüzden merak ediliyor. 

ERKEN EMEKLİLİK SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Erken emeklilik sisteminde son 7 yıllık hizmet süresi oldukça önemlidir. Kişilerin emekli olurken Bağkurlu ya da SSK'lı olup olmayacağına bu hizmet süresine bakarak karar verilmektedir. Emeklilik için 3,5 yıl boyunca hangi kurumdan sigorta ödemesi yapıldıysa süre de buna göre hesaplanmamaktadır.

Koşullar uygunsa  ve hizmet süreleri eşit ise erken emeklilik yasasına göre aylık bağlanıyor. Bağkurluların daha daha fazla maaş sağladığı için SSK daha çok tercih ediliyor. SSK'dan emekli olan vatandaşlar hem daha erken emekli oluyor hem de fazla maaş alıyor. Bu fark sadece maaşlarda değil iki arasındaki süre farkı ile de dikkat çekiyor. Buna göre Bağkurluların emeklilik prim ödeme süresi 9000 gün olurken, SSK'lı olanlar için ise 5000 ve 5975 gün arasında değişmektedir. Bu da SSK'lı olanların Bağkurlulardan 200 hatta 300 liraya kadar fazla maaş alması demektir.  

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT