1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum nedir?
Emeklilikte yaşa takılanlar son durum nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum nedir?

Erken emeklilikte yasa takılanlar için son durum nedir? Torba Yasa ile düzenlenmesi beklenen emeklilikte yaşa takılanlar 2016 yılında Meclis'te gündeme getirildi.

A+A-

Genel seçimlerden sonra Torba Yasa ile düzenlenmesi beklenen emeklilikte yaşa takılanlar 2016 yılında Meclis'te gündeme getirildi.

 

Meclis'te konuşulmasıyla vatandaşlar arasında bir umut ışığı oldu ve EYT yasası çıkacak mı sorusuna neden oldu. EYT yasası ne zaman çıkacak sorularına ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı ve bekleyiş sürüyor. Emeklilerin mağduriyetini gidermek için ileriki günlerde bir yenilik olup olmayacağı merak ediliyor. 

İlk kez Sosyal sigortalı olanlar için 1999 yılında çıkan ve bugüne kadar iki emeklilik şartı bulunan uygulama da karmaşa yaşanıyordu.Bu şartlardan biri sigortalı olma süresi diğeri ise prim ödeme gün sayısı, daha sonra ise buna bir de yaş şartı eklenmişti. Zamanla karmaşıklığa yol açan bu işlemlerden dolayı hükümetin yeni bir düzenleme yapması bekleniyor. Yasa çıkarsa emeklilerin mağduriyeti giderilmiş olacak fakat bu kez sistem de farklı sorunlar ortaya çıkacaktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'da bununla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 9 Eylül 1999 yılından önce sigortalı olan ve gün dolduranlar için yeni bir kapı açılıyor.

 

Emekliler için torba yasa yeni bir umut kapısı oldu ve yeni formüller gündeme geldi. Emeklilik fonlarının getirileri için de çalışmalar yapılmaya başlanıyor. Kıdem tazminatı ve otomatik katılım içeren yeni düzenleme yasal hale getirilirse Bireysel emeklilik Sistemi (BES) çeşidi 6 tane olacak. sağlık hizmetlerinden emekli olacaklar için ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu erken emeklilik konusunda açıklama yaptı: "Sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı, fiili hizmet zammı ve hekimlerimizin emeklilik haklarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah huzurlarınıza getirmeyi planlıyoruz." dedi. 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SON DURUM NE OLDU?


Emeklilikte yaşa takılanlar son durum hakkında henüz yeni bir gelişme olmasa da Meclis'te tekrar gündeme geldi. Canan Yüceer 1999 yılında oluşturulan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğini, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinden sonra 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiğini söyledi ve "Bu kanun hükmü gereği sigortalılar, prim ödeme gün sayısını doldurmuş olsalar dahi emekli aylığından yararlanabilmek için öngörülen yaş koşulunu sağlayana kadar beklemek zorunda kaldı. Bu durum prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını doldurmuş olan ancak 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamayan sigortalılar açısından hak kaybına neden oldu." dedi.

 

Yaşı 65'in üzerinde olup prim günü yetmeyenler için ise gerekli düzenlemeler yapılması bekleniyor. Emeklilite yaşa takılanlar son durum ile ilgili bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanırsa eğer düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim günü şartına takılan 100 bine yakın vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. Emeklilikte yaş bekleyenler askerlik için bir yıl borçlanıyor ve emeklilik için bu yıllar borçlu olarak geçiyor. Bu sadece erkekler için geçerli kadınlarda ise bu uygulama öncekine göre biraz daha farklı, şimdilerde prim borçlanma günü üç çocuk olduğu takdirde altı yıla çıkarıldı ve daha da kolaylaştı. Buna göre yapılacak yasal düzenleme ile belli yaşın üstündekilere eksik olan primlerini borçlanma imkanı sağlandı.

Erken Emekli Olmak Formüller


Tüm çalışanların hayalidir emeklilik. Erken emeklilik yolunu açacak 4 çalışma masada. Bunlar neler mi?
Emeklilik şartlarını tamamlama telaşında olançalışanlardan erkeklere askerlik, kadınlara ise doğum borçlanması yoluyla kolaylık sağlanıyor. Kısa bir süre önce hayata geçen torba yasa ile 4 kesime erken emeklilik fırsatı geldi. Doğum borçlanmasının kapsamı genişletildi; madencilere, mavi kartlı gurbetçilere, prim borcu nedeniyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara erken emeklilik yolu açıldı. Şimdi erken emekliliğe yönelik başka düzenlemeler gündemde. 4 konuda çalışmayapılıyor. Bu düzenlemeler hayata geçerse, borç dondurma bekleyen Bağ-Kur'lular, prim günü eksiği olanlar, sağlık çalışanları ve stajyerlik dönemini borçlanmak isteyenlerin yüzü gülecek. İşte bu çalışmalar:

EMEKLİLİK YAŞI GERİYE ÇEKİLEBİLİR

Stajyerlikte geçen sürelerin emeklilik hesabında sayılması için çalışma yapılıyor. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde bu konuda yeni düzenleme yapılacağının sinyalini vermişti. Stajyerlikte geçen süreler için borçlanma hakkı verilmesi gündemde. Bu düzenlemehayata geçerse, çalışanlar stajyerlik dönemini borçlanarak erken emekli olabilecek. Sigorta girişi daha erken olacağı için emeklilik yaşı da geriye çekilecek. Sağlık çalışanlarına her 5 yıla 1 yılyıpranma payı verilmesi için çalışmalar sürüyor. Bu konudaki çalışma, Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Düzenlemenin bu yasama döneminde Meclis'e getirilmesi bekleniyor.

YASAL DÜZENLEME UZLAŞMAYA BAĞLI

Prim günü eksiği olanlara da emeklilik yolunun açılması gündemde. Bu konunun tartışıldığı, ancak bakanlıklar arasında uzlaşma sağlanması halinde hayata geçebileceği belirtilmişti. Prim günü şartına takılan 100 bine yakın kişi bulunuyor. Yasal düzenleme ile belli bir yaşın üzerindekilere eksik primini borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

PRİMİ DOLAN DONDURACAK

Bir düzenleme de emekli olabilmek için borç dondurmayı isteyen Bağ-Kur'lular için bekleniyor. Konunun Ekim ayı içerisinde tartışılacağı, uzlaşma sağlanırsa hayata geçeceği ifade edilmişti. Hazırlığı yapılan yeni torbaya bu düzenlemenin ekleneceği beklentisi var. 'Dondurma' düzenlemesi yapılırsa, emeklilik için hizmet süresine ihtiyacı olmayan Bağ-Kur'lular, borcunu ve borçlu olduğu döneme ait hizmeti donduracak. Böylece emekli olabilecek.

Yüzbinlerce kişiye emeklilik yolu açılıyor


Günü ve yaşı dolmasına rağmen borcu kalan yüzbinlerce Bağ-Kur'lu, emekli olmak için kredi alacak.
Torba yasa ile borç yapılandırmasının gelmesi yüzbinlerce vatandaşa da emeklilik yolunu açtı.
Özellikle BağKur'lu esnaf, tüm şartları yerine getirmesine rağmen borcu olduğu için emekli olamıyordu. Yeni yasa yüklü borçların faizlerini silip taksit imkanı getiriyor. Borcun tamamını ödeyip emekli olacaklar kredi alabilecek.
Daha önce yapılandırmada Ziraat Bankası devreye girerek emeklilik şansı olanlara kredi açmıştı. Vatandaşlar bu kredi ile borçlarını toptan kapatıp hemen emekli olmuş ve emeklilik maaşlarında küçük taksitlerle kredilerini geri ödemişlerdi.

BANKALARIN DEVREYE GİRMESİ BEKLENİYOR

Yani torba yasa için de Ziraat Bankası'nın yanında özel bankaların da devreye girmesi bekleniyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, emekli olmak isteyen esnafın prim borcunu ödemek için kredi aradığını belirterek, bankaların düşük faizli kredi vermesi gerektiğini ifade etti.


Palandöken, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile protokol yapacak banka ya da bankalara çok önemli görev düşüyor. Emekli olmak isteyen esnaf prim borçlarını ödemek için kredi arıyor. Bankalar, emekliliği gelenler için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermeli" dedi. Yasa ile prim borçları olması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanamayan esnaf ve sanatkara emeklilik imkanı sağlandığına değinen Palandöken, 2011 yılındaki yasadan 5 bin 677 kişinin prim borcunu peşin ödeyerek, 61 bin 571 kişinin de Ziraat Bankası'ndan kredi kullanarak emeklilik hakkı kazandığını kaydetti. Palandöken, Bağ-Kur'lunun emekli olabilmesi için SGK'ya uygun görülecek bankalarla protokol yapılması için yazı gönderdiklerini söyledi.

YARIŞ BAŞLAYABİLİR

Promosyon konusunda olduğu gibi kredi konusunda da özel bankalar devreye sokulursa bir rekabet ortamı oluşacak. Bu sayede bankalar emeklilerin maaşlarını kendi şubelerinden ödeyebilmek ve düşük de olsa faizle kredi verebilmek için yarış haline girecek. Bu yarış hem bankalara hem de kredi alacak olan emekli adaylarına yarayacak. Promosyon konusunda da aynı sistem devreye girdiğinde ortaya çıkacak yarış emeklileri sevindirecek. Buna rağmen SGK'nın bu konuda kılını kıpırdatmaması emeklilerin tepkisini çekiyor.

HABERE YORUM KAT