1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Emeklilere konut desteği
Emeklilere konut desteği

Emeklilere konut desteği

TOKİ, emeklileri 341 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak.

A+A-
Bu düzenlemeyle toplu parası olmayan emeklilerin çok cüzi bir peşinat ödedikten sonra evlerine taşınmaları ve kira öder gibi kendi evlerinin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmaları hedefleniyor. Ayrıca ev parasının 15 bin TL'sini devlet verecek.
 
Temmuz ayı emekliler için çok önemli bir ay… Temmuzda emeklilere 3 zam birden var. Emekliler statülerine göre bu zamlardan yararlanabilecekler.
 
İlk zam, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklileri ilgilendiriyor. 1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk kez sigortalı olanlar, emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlarlarsa emekli aylıkları kesiliyor. Bu durumdaki kişiler yalnızca 4/b'li çalışırlarsa, yani kendi işlerini açarlar veya şirket ortağı olurlarsa, yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek hem çalışıp, hem emekli aylıklarını alabiliyorlar.
 
Kesinti eklenecek
 
Akşam gazetisinden Okan Güray Bülbül'ün haberine göre,1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olup emekli olduktan sonra bir emlakçı dükkânı açan kişi yüzde 15 SGDP ödemek durumundaydı. SGDP oranı önceki gün Resmi Gazete'de yayımlanan torba kanunla yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürüldü. Yani emekli aylığı 1.000 TL olan bir kişi 4/b'li olarak çalışmaya başladığında prim kesintisi sonrası eline 850 TL geçiyordu. Şimdi bu rakam 900 TL olacak. Yani en düşük 50 TL zam söz konusu. Yüksek emekli aylığı alan kişiler için bu zammın miktarı daha yüksek. Bu zamdan yalnızca emekli olduktan sonra kendi işini açan veya şirket ortağı olan kişiler yararlanabilecek.
 
Enflasyon farkı
 
Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek kendi işini yapan kişi sayısın yaklaşık 635 bin. Dolayısıyla 635 bin emeklinin maaşı temmuz itibarıyla en az 50 TL, en çok ise 153 TL artıyor. Kesintiden korktuğu için SGK'ya bildirmeden kendi işini yapmaya devam edenler de değişiklik sonrası kayıt altına girmeyi düşünmeliler.
 
SGK denetimlerde bu durumu tespit ederse, yüksek prim borçları çıkabilir. Emeklilere gelen ikinci zam, memur emeklilerini ilgilendiriyor. Memur emeklileri temmuzda yüzde 3 ve enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Yaklaşık 2 milyon memur emeklisi bu sayede hem otomatikman yüzde 3 zam alacak, hem de 2015 yılının ilk altı ayındaki enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. İlk 3 aylık enflasyonun yüzde 3,03 çıkması, emeklinin zam oranının yüzde 4 ila yüzde 6 arasında bir oranda olacağını gösteriyor. 
 
Kendi işini yapmaya devam etmişse en az 50, en fazla 153 TL daha az SGDP ödediği için çifte zam almış olacak. Memurlara en az yüzde 3 ve enflasyon farkı şeklinde temmuz ayında uygulanacak zam, SSK ve Bağ – Kur emeklilerine de enflasyon farkı olarak uygulanacak. SSK ve Bağ – Kur emeklileri hem temmuzda zam almış olacak, hem de kendi işlerinde çalışmaya devam etmeleri halinde iki zamdan birlikte yararlanmış olacaklar.
 
341 TL taksit ödeyerek ev sahibi olacaklar
 
Emeklilerin başlarını sokacakları bir evi olmasının da önünü açacak bir düzenlemenin de bugünlerde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu düzenleme sayesinde emeklilerin kendi evlerinin sahibi olması ve her ay kira ödemekten kurtulmaları amaçlanıyor. Buna göre TOKİ, emeklileri 341 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak. Bu düzenlemeyle toplu parası olmayan emeklilerin çok cüzi bir peşinat ödedikten sonra evlerine taşınmaları ve kira öder gibi kendi evlerinin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmaları hedefleniyor. Bu düzenleme hayata geçerse emeklilerin birçoğu çok düşük taksitlerle ev sahibi olmuş ve her ay kira ödemekten kurtulmuş olacaklar.
 
Konut desteği almak için ne yapılmalı?
 
Emeklilere TOKİ vasıtasıyla sağlanacak konut yardımı dışında bütün Türk vatandaşlara sağlanacak yardım da resmen başladı. Şartlar şunlar:  Bankalarda konut TL hesabı açacaklar. En az 3 yıl boyunca bu hesaba para yatıracaklar. Ev alacakları zaman en fazla 15 bin lira olmak üzere, yatırdıkları miktarın yüzde 20'si oranında devlet desteği sağlanacak. Bu kişilere ayda 250 TL yatıran bir kişi 3 yılsonunda ev almak istediğinde 1.800 TL'yi devlet desteği olarak alabilecek. 

HABERE YORUM KAT