1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Emekli 100 TL zam alacak ama 585 TL zararda!‏
Emekli 100 TL zam alacak ama 585 TL zararda!‏

Emekli 100 TL zam alacak ama 585 TL zararda!‏

Diyarbakır Barosu eski başkanlarından, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına emeklilerin zanları ile ilgili bir önerge vererek, 100 lira zam alacak olan emeklinin, yükselen

A+A-

Diyarbakır Barosu eski başkanlarından, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.


Önergesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, 100 liralık seyyanen zamdan tüm emeklileri yararlandırmak için yasa çalışmalarını tamamladıklarını duyurduğunu belirten Tanrıkulu “Dolar Türkiye piyasalarında ilk kez 3 TL bandına gelmiştir ve 3.040 TL'ye kadar çıkarak Türkiye'de tarihi rekorunu kırmıştır. Son iki yılda Doların artışı yüzde 68 olmuştur. Yani Mayıs 2013’te Doların değeri 1.78 TL iken bugün 3'e çıkmıştır. Mayıs 2013'te 1000 TL, yani 561 Dolar kazanan bir emekli, şimdi 100 TL'lik zamla 1100 alacaktır ve ancak 366 Dolar kazanabilecektir. Emekli 195 Dolar, 585 TL zarardadır” diyerek, şu soruların Başbakan Davutoğlu tarafından yanıtlanmasını istedi:


“Emekli aylıklarının dolar karşısında eridiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, emeklinin son iki yılda temel ihtiyaçları satın alma gücünde ne kadarlık bir düşme yaşanmıştır? Emeklilere son iki yılda satın alma gücündeki düşüş oranında zam yapılmamasının gerekçesi nedir? Doların 3 TL’ye çıkması sonucu emekli aylıklarındaki dolar cinsinden 585 TL’lik erimenin kapatılması için ilave iyileştirme yapılacak mıdır?

 

AB ülkelerinde emekli aylık ve maaşları Dolar cinsinden ortalama ne kadardır? AB ülkelerinde emeklilere yıllık ne kadar tutarda zam yapılmaktadır? Türkiye’deki emekliler ile AB ülkelerindeki emeklilerin aylıkları arasındaki farkın sebebi nedir? Türkiye’de emeklilerin ne zaman AB ülkelerindeki emeklilerin yaşam standartlarına kavuşması planlanmaktadır? Emekli aylıklarına zam hangi temel ihtiyaçları çerçevesinde belirlenmektedir? 2013-2015 yılları arasında emekli maaşları  ile  ayda kaç kg et, süt, tavuk, bal, peynir alınabilmektedir?”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler