1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emeklerinin bedeli: 25 TL
Emeklerinin bedeli: 25 TL

Emeklerinin bedeli: 25 TL

Çoğunluğu çocuk ve genç kadınlardan oluşan onlarca mevsimlik işçi, ailelerine ekonomik katkıda bulunmak için kamyon kasalarında Bismil'deki pamuk tarlalarına gelerek çapada çalışıyor.

A+A-

Kızgın güneşin altında günde 10 saat boyunca 25 TL karşılığında çalışan kadınlar, güneş çarpması ve zehirlenme gibi birçok hastalıkla da karşı karşıya kalıyor. Tarladan eve dönen kadınlar, ev işlerini de yapmak zorunda bırakılıyor

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaz mevsimin kavurucu sıcaklarının başlamasıyla birlikte her gün sabahın erken saatlerinde yaşları 12 ile 25 arasında değişen onlarca kadın ve çocuk, kamyon kasalarında pamuk tarlasında çapada çalışmak için taşınıyor. Mevsimlik tarım işçilerinin kamyon kasalarında tarlalara taşınması ölümlü kazalara adeta davetiye çıkarırken, günde 10 saat kızgın güneşin altında pamuk tarlasında çalışan kadınlar, güneş çarpmasının yanı sıra tehlikeli hastalıklarla da karşı karşıya kalıyor.

40 derecenin altında çapa

Çoğunluğu öğrenci olan ve ailelerine ekonomik katkıda bulunmak için okulun bitmesine bir ay kala tarlalarda çalışmaya gelen kadınların emeklerinin karşılığı ise, 25 TL. Gün boyu 40 derece sıcaklık altında çapa sallamaktan elleri nasır tutan kadınlar, akşam eve döndüklerinde ise ev işlerini yapmak zorunda. Evde çalışan kimsenin olmadığını ve babasının da rahatsız olduğunu belirten lise öğrencisi Ebru Can, okulun bitmesine bir ay kala ailesine ekonomik katkıda bulunmak için pamuk tarlasında çapada çalışmaya geldiğini belirtiyor. 100 TL olan evin kirasını dahi ödeyemediklerini ifade eden Can, çapada günde kazandığı 25 TL ile hem ailesine katkıda bulunduğunu hem de okul harçlığını çıkardığını dile getiriyor.

Gündüz tarlada akşam evde

Ailesine ekonomik katkıda bulunmak için yıllardır pamuk tarlasında çalıştığını belirten Leyla Tuncay ise, hem ailesinin ekonomik nedenlerinden dolayı hem de kadın olduğu için yapılan ayrımdan dolayı okula gönderilmediğini söylüyor. Bölgede halen kadın ve erkek arasında ciddi ayrımların olduğunun altını çizen Tuncay, “Bir kadın halen bir erkek toplumuna gidip oturamaz. Ama bir erkek gelip kadınların toplumuna oturabiliyor. Erkeği hiçbir konuda kimse yadırgamaz, her yönüyle cinsiyet ayrımı yaşıyoruz” diyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan gücüne dayalı işçiliğin de her geçen gün azaldığını belirten Tuncay, şunları ifade ediyor:

“Eskiden çapa bittikten sonra pamuk toplamaya gelirdik. Pamuk toplayan biçer döverler çıktıktan sonra bize iş kalmadı. Burada çapa işi bittikten sonra fındık toplamaya Karadeniz bölgesine gidiyoruz.” Sabahın erken saatlerinde kamyonların kasalarında tarlaya getirildiklerini söyleyen Merve Karakaş, tarladan akşam eve gittikten sonra ise ev işiyle uğraştıklarını söylüyor. Sabah saat 05.00′te pamuk tarlasına geldiklerini akşam 18.00′de eve döndüklerini ifade eden Karakaş, “Sabah, öğle yemeklerimizi çölde güneşin altında yiyoruz. Evimiz inşaat, inşaatını tamamlamak için pamuk tarlasında çapaya gelip çalışıyorum. Akşam eve gidince de ev işiyle uğraşıyorum” diyor.

'Hastalanan tarlada bekletiliyor'

Gün doğuşu ile gün batışı arasında kızgın güneşin altında saatlerce tarlada 25 TL için çapa sallayan ve kızgın güneşten etkilenerek rahatsızlanan Şehnaz Aslan, doktora bile götürülmeden gölgede akşam eve dönüş saatini beklediğini belirtiyor. Her gün ortalama bir, iki arkadaşının güneş çarpması veya zehirlenmeden dolayı rahatsızlandığını belirten Aslan, “Günde bir veya iki arkadaşımız güneş çarpmasından kaynaklı rahatsızlanıyor. Zaman, zaman bayılanlarda oluyor. Burada susuzluktan kuruyoruz. Güneşin altında suyumuz adeta kaynıyor. Sıcak su tüketiyoruz. Soğuk su bulamıyoruz. Yemeklerimiz aynı şekilde güneşin altında ısınıyor. Bunların hepsi rahatsızlanmamıza neden oluyor. Başka bir çaremizde yok. 40 kişi kamyon kasasına binerek, tarlaya çalışmaya geliyoruz. Çölde çalışmanın zorluğu bir yana kamyon kasalarında tarlaya gelmek ayrı bir zorluk” diye belertiyor.

Mayıs ayı içerisinde Bismil ve Adıyaman'da meydana gelen trafik kazalarında 11 tarım işçisi yaşamını yitirirken, 52 tarım işçisi de yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT