1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emeklerini satışa sundular
Emeklerini satışa sundular

Emeklerini satışa sundular

Sur Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kadın Destek Merkezi, tarafından açılan “Keda Jînê-Kadın Emeği” dükkânında kursiyerlerin el emekleriyle ürettiği ürünler satışa sunuluyor.

A+A-

Diyarbakır  Merkez Sur İlçe Belediyesi bünyesinde faali yet yürüten Kadın Destek Merkezi'de (KADEM), kurs gören kadınlar, ürettikleri ürünleri “Keda Jînê-Kadın Emeği” dükkânda hem sergileme, hem de satma fırsatı buluyor.

'İlginin artması gerekli'

“Keda Jînê-Kadın Emeği” dükkânı hakkında bilgi veren KADEM çalışanı Mehtap Yılmaz, “Kadınların artık ev hapsi zihniyetinden kurtulması gerekiyor. Artık sanat ve kültürleşme yönünde belirli adımlar atmaları gerekiyor. Bu nedenle sergilenen kadın emeği çalışmalarını esas almaları gerekir. Kadınların ilgileri var ama yeteri kadar değil. Bu nedenle bu tür çalışmaları süreklileşmesi gerekir. Kadınlar için açtığımız kurslara ilginin arttırılması gerekiyor” dedi.

'Turistlerin ilgisini çekiyor'

Kadınların el emeği ile yaptığı ürünlerin dükkana gelen turistlerin ilgisini çekteiğini dile getiren Yılmaz, “ Turistler dükkâna geldikleri zaman tabelada Kürtçe yazılan “Keda Jînê” yazısını gördükleri anda şaşırıyorlar. Özellikle Kürtçe yazılması, kadınların emeği olması ve yöre kadının bu tür çalışmalarda yer almaları turistlerin dikkatini çok çekiyor. Bu nedenle burada yaşayan kadınların da ilgisini çekiyor” diye konuştu.

'Özgürlüğe yelken açmalılar'

KADEM bünyesinde el sanatları alanında kurslar açarak kadınlara eğitim verdiklerini belirten şunları kaydetti;

“Kurslarımız KADEM kurumlarında veriliyor. Bu dükkânda bulunan ürünlerin çoğu öğrenciler el emekleri ile yaptılar. Ayrıca her taraftan kadınların özgürleşmesini benimseyen insanlar var. Bu nedenle kadınlarımız özgürlüğe yelken açmalıdır.”

HABERE YORUM KAT