1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Emek Kültür ve Eğitim Merkezi açıldı
Emek Kültür ve Eğitim Merkezi açıldı

Emek Kültür ve Eğitim Merkezi açıldı

Sur Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Eğitim Destek Evi yeni yerinde törenle açıldı.

A+A-
Törende Kobanêli çocuklardan oluşturulan koro sahne alarak birbirinden güzel parçalar seslendirdiler. Ayrıca Sur Belediyesi Sanat Evi'nin Çok Dilli Gençlik Korosu beş dille şarkılar söyledi.
 
Mehmet Geren Eğitim ve Destek Evi, yeni yerinde Emek Kültür ve Eğitim Merkezi bünyesinde Emek İş Hanı'nda geniş bir katılımla açıldı.
 
Açılış törenine, Sur Belediyesi Eş Başkanları Fatma Şık Barut ile Seyid Narin, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanları Ülkü Baytaş ile Selim Kurbanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, DBP Sur ilçe Eş Başkanı Aynur Leygara, Barış Anneleri, birim müdürlükleri, eğitim destek evi öğretmenleri ve öğrencilerin aileleri katıldı.
 
'Çalışmalarımıza devam edeceğiz'
 
Açılış konuşmasını Sur Belediyesi Eşbaşkanı Fatma Şık Barut gerçekleştirdi. Şık Barut gelen misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başladı. Şık Barut konuşmasında Eğitim Destek Evleri'nin önemine değinerek, “Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimleri için bu tür çalışmalar çok önemlidir. Umut ediyoruz ki gelecek günlerde daha geniş bir şekilde kültürümüze, dilimize sahip çıkacağız. Kürt dili resmi dil kabul edilinceye kadar ve eğitim dili olarak okutulmaya başlayana kadar bizler bu çalışmalarımızı daha da büyüterek devam ettireceğiz. Ayrıca bugün Tiyatrolar Günü, tiyatrocuların da bu gününü gönülden kutlarız. Yine bütün misafirlerimiz hoş geldiniz diyorum” dedi.
 
Beş dille şarkılar söyledi
 
Şık Barut'un ardından konuşan Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyid Narin kısa bir konuşma yaptı. Narin, açılışa gelen konukları selamlayarak katılımlarından dolayı kendilerine teşekkür etti. Narin, Eğitim Destek Evi öğretmenlerine gösterdikleri özveriden dolayı teşekkür ederek büyük emek verdiklerine dikkat çekti.
 
Konuşmaların ardından Kobanêli çocuklardan oluşturulan koro sahne alarak birbirinden güzel parçalar seslendirdiler. Ayrıca Sur Belediyesi Sanat Evi'nin Çok Dilli Gençlik Korosu beş dille şarkılar söyledi. Koronun ardından Sur Belediyesi Sanat Tiyatrosu oyuncuları sahne alarak kısa bir oyun sergilediler.
 
120 çocuğa eğitim veriliyor
 
Bilindiği gibi Sur Belediyesi bünyesinde faaliyet yürüten Mehmet Geren Eğitim Destek Evi'nde yürütülen çalışmalar Kürt dilinde veriliyor. Ayrıca kültür ve sanat çalışmaları da yürütülüyor. Bu çalışmaların yanında DAİŞ'in saldırıları sonucu yurtlarını terk etmek zorunda kalıp kentimize gelen Kobanêli ailelerin çocuklarına da burada eğitim veriliyor. Kobanêli çocuklerın eğitimlerinden geri kalmamaları için onlara kucak açan Sur Belediyesi Eğitim Destek Evi, 120 çocuğa eğitim veriyor. 

HABERE YORUM KAT