1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Eluş: Operasyonlar Rakka’ya kadar devam edecek
Eluş: Operasyonlar Rakka’ya kadar devam edecek

Eluş: Operasyonlar Rakka’ya kadar devam edecek

PYD Eş Başkan Yardımcısı Ömer Eluş, Türkiye’nin Rojava’ya yaklaşımı ve son dönemdeki saldırılar, ABD’nin silah yardımını kesmesi, Rusya ile ilişkiler ve Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyonları ile ilgili Özgür Haber Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulu

A+A-

PYD Eş Başkan Yardımcısı Ömer Eluş, Türkiye’nin Rojava’ya yaklaşımı ve son dönemdeki saldırılar, ABD’nin silah yardımını kesmesi, Rusya ile ilişkiler ve Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyonları ile ilgili Özgür Haber Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Eluş, ABD’nin silah yardımını Rakka operasyonu için YPG’nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne yapıldığını belirterek, “Bizim esas aldığımız öz gücümüzdür” dedi. Eluş, operasyonların başarılı bir şekilde devam ettiğini ve Rakka’ya kadar süreceğini kaydetti. DTK Eşbaşkanı Selma Irmak da Rusya’da yaptıkları temaslarla ilgili Rusya’nın Kürtlere yaklaşımının olumlu olduğunu ve ABD’den daha samimi olduğunu kaydetti.


PYD Eş Başkan Yardımcısı Ömer Eluş, Türkiye’nin Rojava’ya yaklaşımı ve son dönemdeki saldırılar, ABD’nin silah yardımını kesmesi, Rusya ile ilişkiler ve Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyonları ile ilgili Özgür Haber Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin Rojava politikasına tepki gösteren Eluş, Türkiye ile komşu olduklarını ve barışçıl politikalarla ilişki içinde olmadan yana olduklarını söyledi. Türkiye’nin son dönemde Rojava sınırında saldırılarının arttığını kaydeden Eluş, “Türkiye’nin bu saldırılarına anlam veremiyoruz. Türkiye bizim komşumuz ve onlara karşı bir düşmanlığımız olamaz. Tüm komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz. Daha önce DAİŞ’i üstümüze saldılar, şimdi de kendileri saldırıyor. Bir an önce bu saldırıların durması gerekiyor. Biz tüm dünya düşmanı DAİŞ teröristlerine karşı savaşıyoruz. Bunu herkes biliyor. Türkiye’nin de bunu görmesi gerekiyor. Saldırılar devam ederse eğer biz de buna karşı direniriz. Bu bizim hakkımızdır ve buna gücümüz de vardır. Sesimizi tüm dünyaya duyururuz” dedi.
 
‘Silah yardımı Suriye Demokratik Güçleri’ne yapıldı’


ABD’nin silah yardımını kesmesi ile ilgili gelişmeleri de değerlendiren Eluş şunları söyledi: “Öncelikle şunu söylemek istiyorum, biz önce kendimize kendi halkımıza ve gücümüze inanıyoruz. Biz direnişe başladığımız zaman ne ABD ne başka bir devletten yardım almadık. Elbette ki yardım önemlidir ama bizim esas ölçüt aldığımız ve güvendiğimiz kendi gücümüzdür. Biz tüm dünyaya düşman DAİŞ’e karşı savaşıyoruz, bunu herkes biliyor.

 

ABD’nin silah yardımını kesmesi bu mücadeleyi bitirmez, mücadelemiz devam edecektir. Daha önce Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Ceyş el Suvar (Devrimciler Ordusu), Burkan El Fırat, El Sanadid gibi güçler bu koalisyon içinde. Bunlar YPG dışındaki güçlerdir, Arap güçleridir, Türkmen güçlerdir. YPG ile birlikte bunların hepsi bir şemsiye altında, bir komuta altında birleşti. Bunun adına da Suriye Demokratik Güçleri denildi. Bunlar şimdi Rakka için hazırlık yapıyor. Silah yardımı da bunlara yapıldı.”
 
‘Rusya ile sadece politik ilişkilerimiz var’
 
Rusya ile ilişkileri ile ilgili de görüşlerini paylaşan Eluş, “Rusya zaten buraya bize yardım etmek için gelmemişti. Kendi çıkarlarını korumak için burada. Elbette ki iyi ilişkiler olacaktır. Zaten bizim de esas aldığımız budur. Rusya’nın savaş alanı başkadır. Onlar en fazla rejimin bulunduğu yerlerde rejimi korumak için girişimde bulunuyorlar. Rejim de oralarda olmadığı için Ruslar da yoktur. Rusya ile aramızda askeri bir temas yok, sadece politik olarak ilişkilerimiz var.”
 
‘Operasyonlar Rakka’ya kadar devam edecek’
 
Suriye Demokratik Güçleri’nin DAİŞ’e karşı yürüttüğü operasyonların başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Eluş, daha büyük başarılar elde edeceklerini söyledi. Eluş, “Operasyonları başarılı bir şekilde devam ediyor. Önemli bir yol alındı. Başarılar elde edildi. Bu konuda daha önemli başarılar elde edilecek. Operasyonlar Rakka’ya kadar devam edecek” dedi.
 
Irmak: Rusya’nın yaklaşımı olumlu
 
Öte taraftan Ekim ayının sonlarına doğru PYD ile DTK heyeti Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi daveti üzerine, başkent Moskova'da temaslarda bulunmuştu. Söz konusu temasa ilişkin açıklamalarda bulunan DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, Rojava’nın ABD ve Rusya ile ilişkileri konusunda önemli değerlendirmelerde bulunmuştu. Rusya’nın Kürtlere yaklaşımını olumlu gördüklerini kaydeden Irmak, “Rusya ile görüşmeleri birazda bu çerçevede ele alabiliriz. Rusya'nın Kürtlere yaklaşımını kuşkusuz olumlu gördüğümüzü belirtmek isteriz.

 

Kürtlerin yanında YPG ve PYD'nin şu an var olan halkların birlikte yaşama projesi ve sistemine yönelik takındığı tavır, bunu meşru bit tutum olarak görmesi ve bunu desteklemesi çok olumludur. Demokratik bir Suriye için Kürtlerin vazgeçilmez bir aktör olduğunu ona göre dünyaya bir mesaj vermesi yani PYD heyetini karşılaması bizce böyle bir anlam taşıyor. Rusya, Kürtlerin önerdiği sistemi kabul edilebilir bir sistem olarak görmüştür. Bu anlamda da Kürtlerin mücadelesini Türkiye gibi kriminalize eden değil, tam tersine meşru gören ve desteklenmesi gereken bir güç olarak görmüştür” dedi.
 
‘Rusya ve Kürtler Demokratik bir Suriye'den yanadır’
 
PYD heyetinin Rusya'daki temasları sırasında, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova'da bulunmasını da değerlendiren DTK Eş Başkanı Irmak şunları söyledi: "PYD heyetinin Rusya'daki temasları sırasında, Esad'ın da orada olması ‘Esad'lı bir çözümün' gündemde olduğunu, ancak diktatoryal bir sistem değil, Kürtlerle birlikte diğer halkların da kendilerini ifade edebildiği demokratik bir Suriye talebini ortaya koymaktadır ki Kürtler de bu talebe katılır. Yani Kürtler Demokratik bir Suriye'den yanadır. Bu anlamda Rusya'nın da bu görüşe katılması bizce olumlu bir tutumdur. Esad'ın seçimle gitmesi Esad'ın varlığının bu biçimde ortadan kaldırılması, kansız bir şekilde Suriye'nin demokratikleşmesi yine Kürtlerin temel talebidir."
 
‘Rusya’dan destek istedik’
 
Rusya'da bir enstitü tarafından yapılan konferansa Kürtlerin davetli olarak katıldığını anlatan Irmak, şöyle devam etti: "Bu konferans bir enstitüsü tarafından organize edilmişti ve Rusya Dışişleri Bakanlığı da bu konferansın içinde bulunuyordu. Ve bu enstitü Rusya Devlet Başkanı Putin için rapor hazırlayan bir kuruluştur aynı zamanda. Önemli bir konferans yapıldı bizler de hem Türkiye heyeti hem de Rojava heyeti olarak bu konferansa katıldık. Şunu ifade ettik: Biz desteğinizin açık bir şekilde ortaya konulmasını istiyoruz. Ne yapılacaksa somut olarak ortaya konulmalıdır. Lojistik, diplomatik ve siyasal anlamda duruşunuz net olmak zorunda."
 
‘Rusya’nın yaklaşımı ABD’den daha samimi’
 
Rusya'nın IŞİD hedeflerini açık bir şekilde vurmasını olumlu gördüklerini, Rusya'nın yaklaşımının ABD'ye göre daha samimi olduğunu ifade eden Irmak, şunları söyledi: "PYD heyetinin de Rusya'nın konferans davetini kabul etmesi ve buradaki temaslara katılması bu nedenledir, Rusya'nın tutumunun açık, etkin ve sonuç alıcı olmasından kaynaklanmaktadır. PYD, Rusya'nın yaklaşımını daha samimi bulmuştur. Açık ve net görmüştür. Rusya'nın tutumunu ABD'ye göre daha net biçiminde algılamıştır PYD heyeti.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler