1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elma'nın taziyesine kitlesel ziyaret
Elma'nın taziyesine kitlesel ziyaret

Elma'nın taziyesine kitlesel ziyaret

İstanbul'da polis kurşunuyla katledilen Fırat Elma'nın Bismil'e bağlı Sergawre Köyü'nde kurulan taziye evi kitlesel olarak ziyaret edildi.

A+A-

İstanbul'un Esenler İlçesi Tuna Mahallesi'nde polisin silahlı saldırısı sonucu yaşamını yitiren Fırat Elma için kurulan taziye evi kitlesel ziyaret edildi. Ziyarete, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, DPB Diyarbakır ve İlçe yöneticileri, HDP ve DBP Batman İl yöneticileri, Diyarbakır, Bismil, Batman MEYA-DER temsilcileri, Barış Anneleri İnisiyatifin yanı sıra binlerce kişi taziye ziyaretine katıldı.

 

PKK Lideri Abdullah Öcalan ve değişik tarihlerde yaşamını yitiren PKK ve YPJ gerillaların posterlerin asıldığı taziye evinde demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 

Saygı duruşunun ardından konuşan Bismil DBP İlçe Eşbaşkanı A.Semet Biçim, Kürdistan'da yaşanan çatışmalara dikkat çekerek, bölgede başlatılan operasyonların can kaybına yol açmaması için herkesin canlı kalkan olarak operasyonların önüne geçmesini istedi.


'Kürt halkı onurlu bir yaşam için direniyor'


Ardından konuşan DBP Diyarbakır İl eşbaşkan yardımcısı Garip Kandemir, aileye ve tüm Kürdistan halkına baş sağlığı dileyerek, 200 yıldır bu bölgede Kürtleri yok saymak istendiğine dikkat çekti.

 

Kandemir, " Kürt halkı inkar politikalara karşı direnişi gösteriyor. Şuan Türkiye'de verilen bir savaş var ve bu savaş diktatörlerin savaşıdır. Başlatılan savaş kendi iktidarları için insanları bir birilerine öldürüyorlar. Dökülen kanlar özerine siyasi hesap peşindeler" dedi.

 

Ardından söz alan Diyarbakır MEYA-DER eşbaşkanı Hasan Pençe, Kürtler onurlu yaşam mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini belirterek, Kürtler kanlarının son damlasına kadar onurlu bir yaşam için mücadele edeceklerini söyledi. (

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler