24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Eliveren dosyasında muhalefet şehri

Eliveren dosyasında muhalefet şehri

30 Ekim 2014 Perşembe 09:26

BİNGÖL- Bingöl'ün Genç ilçesinde 1999 yılında pkk diye öldürülen Mehmet ve Yılmaz Eliveren'in 5'inci duruşması görüldü.

Mahkeme heyetinden bir üye hakim, sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etti, mahkeme heyeti ise tutuksuz yargılanmalarına karar verdi. 
 
Bingöl'de, PKK'lı oldukları iddiasıyla 17 Nisan 1999'da öldürülen ve yürütülen soruşturma sonucunda sivil oldukları ortaya çıkan Mehmet ve Yılmaz Eliveren'in öldürülmesi olayında o dönem görevli olan Genç İlçe Emniyet Amiri A.K., komiserler B.G., A.K.Ç., polis memurları M.A., M.Y. 'Tasarlayarak öldürme', 'Tehdit', 'Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği' suçlarından yargılanmalarına devam edildi. 5'inci duruşmada, maktullerin avukatı Abdullah Alakuş hazır bulunurken, sanıklar B.G., M.A., M.Y., AK. ve A.K.Ç'nin savunmaları, telekonferans sistemiyle bağlantı kurulamadığından dolayı alınamadı.
 
GİZLİ TANIK DİNLENMESİ TALEBİ
 
Duruşmada savunma yapan maktullerin avukatı Abdullah Alakuş, gizli tanığın dinlenmesi için işlem yapılmasını talep etti. Dosyanın yoğun olmayan bir güne bırakılmasını da talep eden Alakuş, dosya içerisinde çelişkili tutanakların olduğunu ifade ederek, sanıkların tutuklu yargılanmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıkların tutuklu yargılanmasının reddine karar vererek, duruşmayı 11 Aralık 2014 tarihine erteledi.
 
ÜYE HAKİMDEN MUHALEFET ŞERHİ
 
Ağır Ceza mahkemesi tarafından oy çokluğuyla alınan 'tutuksuz yargılanma' yönündeki karara üye hakim Haşim Tekin tarafından muhalefet şerhi konuldu. Tekin, karşı oy yazısında sanıkların tutuklu yargılanması için dosyada yeteri kadar somut delilin bulunduğunu belirterek, “Sanıkların üzerine atılı suç bakımından kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut ve tanık beyanlarının dosya içerisinde bulunması, suçun kanunda belirtilen cezası sebebiyle sanıkların kaçma ihtimallerinin bulunması dikkate alınarak tutuklanmamaları yönündeki çoğunluk görüşüne muhalefet etmekteyim” ifadesine yer verdi. 
 
(YA-AKK-YHY-Y)
 
Okunma Sayısı : 3780
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com