1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Elektrikler ne zaman gelecek?
Elektrikler ne zaman gelecek?

Elektrikler ne zaman gelecek?

Türkiye'de bugün birçok noktada elektrik sistemi çöktü. İstanbul, Ankara, İzmir'den Uşak, Trabzon ve Diyarbakır'a neredeyse tüm illerde elektrikler kesildi.

A+A-
Büyük elektrik kesintisi - 
Herkes, "Elektrik ne zaman gelecek?" sorusunu sordu. Büyük kesinti nedeniyle metro, tramvay seferleri durdu. Vatandaşlar Twitter ve Facebook'a mesaj yağdırdı. 
 
Ancak İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında bulunduğu bazı illerde kesinti akşam saatlerine kadar sürdü.
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, muhalefetten gelen talep üzerine hükümet adına, elektrik kesintisinin ne zaman sona ereceği konusunda bilgi verdi. Avcı, "Yüzde 85'nde sıkıntı giderildi. Saat 20.00 itibariyle yüzde 100'nde sıkıntı kalmayacak. Elektrik kesintileri sona erecek" dedi.
 
Bakan Taner Yıldız, 20.30 sularında elektrik verilmeyen yer kalmadığını belirtti.
 
Türkiye'de bugün yaşanan büyük elektrik kesintisi bazı yerlerde halen sürüyor. İstanbul'daki kimi semtlerde eletrik henüz yok. İzmir ve Ankara'da da aynı durum yaşanıyor. İzmir'de 7 saat sonra elektrik verilmeye başlandı. Toplam 13 organize sanayi bölgesinin bulunduğu Bursa'da bir çok fabrika üretim yapamadı. Kesintinin uzaması nedeniyle bazı baz istasyonlarının elektriksiz kalması nedeniyle telefon görüşmeleri gerçekleştirilemedi. Bursa'da, saat 18.10 itibarıyla kentin büyük bölümüne elektrik verildi. Eskişehir'de, enerji nakil hatlarındaki sorun  nedeniyle aksayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin yeniden başladığı  bildirildi. Enerji nakil hatlarındaki sorunun yaklaşık 8,5 saat sonra  giderilmesiyle Eskişehir-Ankara istikametine 18.15'te YHT seferleri başladı.
 
SAAT 20.00'DE HER YERDE ELEKTRİK GELMİŞ OLACAK
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, muhalefetten gelen talep üzerine hükümet adına, elektrik kesintisinin ne zaman sona ereceği konusunda bilgi verdi. Avcı, "Yüzde 85'nde sıkıntı giderildi. Saat 20.00 itibariyle yüzde 100'nde sıkıntı kalmayacak. Elektrik kesintileri sona erecek" dedi.
 
SAAT 19.40... ELEKTRİKLER YENİDEN KESİLDİ
 
Saat 19.40 itibarıyla bazı noktalarda vatandaşlardan elektriklerin yeniden kesildi yönünde mesajlar gelmeye başladı.
İstanbul, İzmir, Trabzon, Bayburt gibi pek çok ildeki bazı semtlerde yaşayan vatandaşlar elektriklerin yeniden gittiği yönünde paylaşımlarda bulundu.
 
SAAT 20.00'DEN İTİBAREN ELEKTRİK GELDİ
 
Saat 20.00'den sonra ise elektriklerin yeniden gelmeye başladığı belirtiliyor. Bakan Taner Yıldız, 'Elektrik kesintilerinin nedenini bulmaya çalışıyoruz. Enerji arzında sıkıntı yok. sorunun sebebini bulmaya çalışıyoruz. Şuanda elektrik verilmeyen yer kalmadı' dedi.
 
İZMİR METROSU 8 SAAT SONRA ÇALIŞTI
 
Elektrik kesintisine bağlı olarak hizmet veremeyen İzmir  Metrosu, 8 saat aradan sonra çalışmaya başladı. Türkiye'nin birçok bölgesinde 10.36'da başlayan elektrik kesintisi  nedeniyle aksayan İzmir Metrosu seferleri, kentin bazı bölgelerine enerji  verilmesinden sonra faaliyete geçti.  İzmir Metro AŞ'den alınan bilgiye göre, Fahrettin Altay ve Evka 3  arasındaki metro seferleri düzenli aralıklarla gerçekleştiriliyor. Gediz Elektrik Dağıtım AŞ (Gediz EDAŞ), Alsancak, Konak, Bornova,  Karşıyaka ve Urla ilçelerine elektrik verildiğini, kentin tamamına elektrik  sağlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirmişti. 
 
SAĞLIK BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA
 
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açkılamada ise "81 ilimizde Bakanlığımıza bağlı sağlık  kurumlarında elektrik kesintisi sebebi ile sağlık hizmeti  sunumunda  aksama yaşanmamıştır" denildi. Açıklamada "Sağlık  kurumlarımızda jeneratör ve kesintisiz güç kaynakları devreye sokularak hiçbir  hastamızın tedavi sürecinin etkilenmesine izin verilmemiştir. Yoğun bakım,  hemodiyaliz ve ameliyathane gibi özellikli birimlerde sorun yaşanmaması için  gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Hiçbir sağlık kuruluşumuzda hayati risk  oluşturacak bir durum yaşanmamıştır. Ülke genelinde evlerinde solunum destek  cihazına bağlı olarak tedavi gören hastalarımız, 112 ambulansları ile en yakın  hastanelere nakledilmiştir. Ayrıca 81 ilimizde aşı ve anti serum dağıtımı yaptığımız  soğuk hava depolu araçlarımız, aşı ve anti serumları 8 ile 72 saat (+) 2 - (+) 8  °C'de muhafaza edebilen aşı nakil kaplarımız mevcuttur" bilgisi verildi.
Açıklamada, yine de bütün bu önlemlere rağmen soğuk zincir kırılması  meydana gelirse soğuk zincir kırılması gerçekleşen aşı ve antiserumların  kullanımının durdurulduğu ve imha edildiği hatırlatıldı.
 
İşte bugün gün boyu yaşananlar...
 
BÜYÜK ELEKTRİK KESİNTİSİ... İŞTE BUGÜN YAŞANANLAR
 
TÜRKİYE genelinde bu sabah iletim sistemindeki arıza nedeniyle elektrikler kesilince yaşam alt üst oldu. Kent içi ulaşımda metro, tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti, okullarda eğitim aksadı. Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği yerlere elektrik verilmeye başlandı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin 'sistem arızası' olarak açıkladığı kesintiler saat 10.36.'dan itibaren önce batı illerinde başladı domino taşı gibi bir saat içinde tüm illere yayıldı. Önce tüketimin fazla olduğu, ardından küçük yerleşim merkezlerinde elektrikler kesildi. Saat 11.30'a kadar tüm illerde elektrikler kesildi. 
Ulaşım başta olmak üzere yurt genelinde hayat adeta durdu. Binalarda asansörlerde kalanlar oldu, metroda kalanlar ilk çıkışa kadar yürüdü. Jeneratörü olmayan hastanelerde ameliyatlar yapılamazken, sağlık ve eğitim hizmetleri aksadı. Elektriklerin kesilmesi en çok sanayi kuruluşlarını vurdu. Fabrikalarda çarklar durdu, işletmelerde faaliyetler aksadı. Gümrük kapıları başta olmak üzere jeneratör olan yerlerde hizmetler sürdürüldü.
 
 
Elektrikler neden gitti?
 
KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
 
Kesintiye sisteme yönelik 'siber saldırının' neden olduğu söylentileri ortaya atılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün ihtimaller araştırılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda kriz masası oluşturuldu" dedi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri sorunun enerji açığı ve güç kesintisinden değil, iletim sistemindeki arızadan kaynaklandığını, arızanın giderilmesine çalışıldığını söyledi.
Elektrik dağıtım şirketleri de aynı yönde açıklama yaptı. Bir dağıtım şirketi yetkilisi DHA'ya yaptığı açıklamada, "TEİAŞ yetkilileri bize sistemin çöktüğünü, toparlamaya çalıştıklarını söyledi. Enerji açığı ve güç kesintisi olmadığını belirttiler" dedi.
Boğaziçi Elektrik Dağıtım Şirketi'nden yapılan açıklamada, "Sıkıntının kaynağında TEİAŞ'ın sistemde yaşanan bir sorun olduğunu söyledi. Bizde olduğu gibi Türkiye'nin bazı illerinde de elektrikler kesik" dedi.
 
HANGİ İLLERDE ELEKTRİKLER KESİLDİ?
 
İstanbul, Ankara, Aydın, Uşak, Antalya, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce, Samsun, Diyarbakır, Bursa, Bilecik, Hatay, Samsun, Adana, Erzurum, Çanakkale, Malatya, Kars, Muğla, Eskişehir, Kırklareli, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kütahya, Yalova, Balıkesir, Çorum, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Siirt, Mardin, Batman, Şırnak, Tekirdağ, Sinop, Bitlis, Burdur, Isparta, Gaziantep gibi çok sayıda ilden peş peşe elektrik kesintisi haberleri geldi.
 meydana gelen ve hala devam eden elektrik kesintisinin üretim süreçlerimize bir etkisi olmamıştır" denildi.
 
ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK?
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'nin büyük bölümünde görülen elektrik kesintisinin enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmadığını bildirdi. Açıklamada, "Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde kısmen enerjisiz yer kalmadığı vurgulanarak, şöyle devam edildi:
 
"Kesintinin sebepleri üzerinde çalışma devam etmekle birlikte Kriz Merkezi'nin öncelikli amacı sistemin hızlı bir şekilde toparlanması ve enerjisiz yerlerin normale dönmesi olmuştur. Bu kapsamda şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmamıştır. İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmalar sürmektedir."  Bakanlık, İstanbul'un yüzde 80'ine elektrik verildiğini duyurdu. Ancak megakentteki pek çok yerde elektrikler halen kesik. Ankara'da da benzer bir durumun yaşandığı belirtiliyor.
 
ELEKTRİK KESİNTİSİ İÇİN YENİ İDDİA
 
Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ) ait olan ve 'otoyol' olarak tabir edilen büyük elektrik hatlarındaki 50 Hertz (Hz) olması gereken frekansta birden yüzde 10'luk düşüş olduğu ve arızanın bundan kaynaklandığı ortaya atıldı. Enterkonnetke sistemde santrallerden herhangi bir arıza ya da bakım nedeniyle devre dışı kalırken, bir diğeri devreye alınıyor. Bu dönüşümde anlık da olsa üretimde düşüş ya da talepteki artış frekans düşüklüğüne neden oluyor.
Bugün de enterkonnekte sistemde yüzde 10'luk frekans düşüklüğünün, sistemin çökmesine ve tüm enerji santrallerinin otomatik olarak devre dışı kalmasına neden olduğu ileri sürüldü.
 
(Milliyet)

HABERE YORUM KAT