1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Elektrik süpürgelerine güç sınırlaması
Elektrik süpürgelerine güç sınırlaması

Elektrik süpürgelerine güç sınırlaması

Ev temizliğinin vazgeçilmezi süpürgeler de Avrupa Birliği normlarına uyum sağlayacak.

A+A-
Eylül 2015'te yürürlüğe girecek Enerji Verimliliği Yasası ile birlikte artık 1600 watt üzerindeki süpürgelerin satışı yapılamayacak.
 
Süpürgelerin üzerinde ne kadar enerji tükettiği, performansı ve emisyon değerlerini gösteren etiketler zorunlu hale geliyor. Yeni yasanın enerji verimliliği kadar tüketicinin doğru seçimler yapabilmesi açısından da önemli olduğunu belirten Fakir Elektrikli Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Aslı Şahin, Almanya'da geçtiğimiz yıl uygulamaya başladıkları enerji verimliliği etiketi konusunda Türkiye'deki çalışmalarının da sürdüğünü söyledi. 
 
Enerji verimliliğini sağlamaya yönelik adımların başında evlerde kullanılan elektrikli ev aletlerinin enerji sınıflarının belgelenmesi ve enerjiyi daha verimli kullanan ürünlerin tercih edilmesi geliyor. Eylül 2015'te yürürlüğe girecek Enerji Verimliliği Yasası, ilk aşamada elektrikli süpürge ve fırınlar için zorunlu olsa da önümüzdeki dönemde tüm küçük ev aletlerini kapsaması bekleniyor. 
 
Türkiye'de süpürge pazarının lideri konumunda yer alan Fakir Elektrikli Ev Aletleri'nin Pazarlama Müdürü Aslı Şahin, yeni yasa ile birlikte yaşanacak değişim konusunda açıklamalar yaptı. Günümüzde birçok markanın ürününün rafta olduğunu ancak ürünlerin üzerinde yeterli bilgilendirme olmadığı için tüketicinin seçim yapmakta zorlandığını ifade eden Şahin, "Enerji verimliliğinin yanında tüketicinin doğru bilgi alma ve seçim yapma hakkını da garantiye alan yeni yasa ile birlikte süpürgelere 1600 watt sınırlaması geliyor. Yani 2015 itibariyle 1600 watt motor gücünün üzerinde süpürge satışı yapılamayacak. 'Watt' deyince herkesin aklına ilk olarak emiş gücü gelse de emiş gücünün bundan bağımsız olduğunu vurgulamak gerek.
 
Örneğin süpürge konusunda ihtisas sahibi bir marka olarak Fakir Hausgerate etiketli ürünlerin performansında herhangi bir kayıp yaşanmayacağını garanti ediyoruz. Watt sınırlaması ile birlikte süpürgelerimizin motor gücü düşse de üstün teknoloji ile üretilmiş verimli motorları, ergonomik tasarımlı yapıları ve özel aparatları sayesinde emiş güçlerinde herhangi bir düşüş yaşanmayacak. Ancak gerekli teknolojiye sahip olmayan bir çok marka enerji verimliliğinden sınıfta kalacak. Tüketicilerin seçim yaparken özellikle ürünün etikette belirtilen performansı sağlayıp sağlamadığına dikkat etmesi gerekiyor" dedi. 
 
Yasanın ürünlerin teknik özelliklerini etiket üzerinde gösterilmesi zorunluluğunu getirdiğini belirten Aslı Şahin şunları söyledi: "Enerji tüketimi, performans ve emisyon değerlerinin gösterilmesi zorunlu hale geliyor. Avrupa Birliği'nde zaten bu yasa geçerli. Fakir Hausgerate olarak Almanya'da geçtiğimiz yıl bu uygulamaya başladık. Türkiye'de de 01 Eylül 2015 itibariyle bu uygulamaya geçeceğiz. Artık her süpürgenin üzerinde motor gücü, emisyon, sert zemin ve halı üzerinde performansı, enerji sınıfı ve desibel (ses) yer alacak. Bu sayede tüketiciler ürünleri daha iyi tanıyıp başka ürünlerle karşılaştırma yapabilecekler." 
 
Süpürge pazarının Eylül'den sonra hareketleneceğinin sinyallerini veren enerji verimliliği etiketi uygulamasının istenilen sonucu vermesi için denetimlerin iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Fakir Elektrikli Ev Aletleri'nin Pazarlama Müdürü Aslı Şahin, "Süpürge pazarında lider bir marka olarak Fakir Hausgerate etiketli tüm ürünlerimizle yeni döneme hazırlıklıyız. Ürünlerimiz bu doğrultuda iyileştiriliyor ve ürün geliştirme süreçleri devam ediyor. Müşterilerimize enerjiyi verimli kullanan aynı zamanda da performansından ödün vermeyen pek çok seçenek sunuyoruz. Testlerimizi bağımsız ve akredite laboratuvarlarda yaptırıyoruz. Yeni yasanın uygulamaya geçmesinden sonraki süreçte, tüketicinin haklarının korunması için piyasadaki ürünlerin üzerinde yer alan etiketlerin gerçeği yansıtıp yansıtmadığının çok iyi denetlenmesi gerekiyor" diye konuştu. (Diyarinsesi.org MY)
 
 

HABERE YORUM KAT