1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elektrik kesintilerine tazminat hakkı
Elektrik kesintilerine tazminat hakkı

Elektrik kesintilerine tazminat hakkı

Diyarbakır'da sık sık kesilen elektriklerden dolayı vatandaşların bu mağduriyetten ötürü tazminat alabilecekleri kaydedildi.

A+A-
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)uzmanları, milyonlarca elektrik abonesinin, dağıtım şirketinden hizmet kalitesindeki aksama nedeniyle hizmet kalitesindeki aksama nedeniyle tazminat kazanbilecekleri olayları ve tazminat tutarlarını tek tek belirledi.
 
Yıllardır Diyarbakır'da yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü vatandaşların bu konuda haklarını arayabilecekleri hatta bu konuda mağduriyetlerindenm dolayı tazmiant alabilecekleri öğrenildi.
 
'Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği'nde sağlanan haklar şöyle:
 
*Günlük bildirimli bile elektrik kesintisi süresi 12 saati geçemez. Bu süreye uyulmazsa konut abonesinin 50 TL, diğer abonelere 100 TL tazminat hakkı doğar.
 
*Fatura son ödeme tarihinden en az on gün önce iletilir. Bu süreye uyulmazsa kullanıcıdan sadece fatura ana parası tahsil edilir.Kesme yapılmışsa kesme-bağlama bedeli alınmaz.
 
*(Dağıtım şirketlerinden kaynaklanan) Kullanıcı zararı gerekçesiyle yapılan başvurunun 20 iş günü içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor.Bu süreye uyulması halinde konut abonelerinin 25 TL, diğer abonelere 60 TL ödenir.
 
*Müşteri hizmetleri merkezince kaydedilen başvuruların sonuçlandırılarak bu işlemin, talep edilmesi halinde 15 iş günü içerisinde başvuru sahibine iletilmesi gerekiyor. Bu süreye uyulmazsa konut abonesine 25 TL, diğer abonelere 50 TL ödenir.

HABERE YORUM KAT