1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Elektrik kesintileri sanal dünyayı da etkiledi
Elektrik kesintileri sanal dünyayı da etkiledi

Elektrik kesintileri sanal dünyayı da etkiledi

Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintilerinden internet kullanımı da etkiledi. Elektrik kesintilerinin olduğu gün internet kullanımı yarı yarıya düştü.

A+A-
İnternet sektörü üzerine araştırmalar yapan Setrow Solutions şirketinin 11 milyon IP adresi ve 20 bin alışveriş işlemi üzerinden yaptığı araştırmaya göre, yaşanan elektrik kesintisi, online alışveriş ve internet kullanımını ciddi oranda etkiledi.
 
Elektrik kesintisinin ardından, ilk 10 dakikada Türkiye genelindeki internet kullanımı yüzde 52 düştü. İnternet kullanımının ortalama değerlere ulaşması gece saat 01.00'i buldu. Elektrik kesintilerinden online alışveriş siteleri de etkilendi. Birçok büyük e-ticaret sitesinde satışlar yüzde 37,19 azaldı ve bu düşüş saat 21.00'e kadar sürdü. Alışveriş sitelerindeki en yüksek satış düşüşü 12.00-13.00 saatleri arasında gerçekleşti.
 
Türkiye genelindeki alışveriş merkezleri de elektrik kesintisinden etkilendi. Alışveriş merkezleri, online alışverişler sitelerine göre çok daha az etkilendi ve düşüş yüzde 6,17'de kaldı.
 
Alışveriş merkezlerinin büyük bir çoğunluğunda jeneratör olması ve arızanın akşam saatlerine kadar büyük ölçüde giderilmiş olması, çıkan sonucun düşük olmasında önemli rol oynadı.  

HABERE YORUM KAT