1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Elektrik kesintileri bitecek mi?
Elektrik kesintileri bitecek mi?

Elektrik kesintileri bitecek mi?

Diyarbakır (Amed) Valisi Mustafa Toprak, Bismil yol ayrımında bulunan Şükürlü Köyü'nde yapımı devam eden trafo merkezini yerinde inceledi ve şantiyede görevli yetkilerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

A+A-

TRT Kavşağı diye bilinen Mardin(Mêrdîn) - Batman(Êlîh) Yolu Bismil yol ayrımında bulunan Şükürlü Köyü'nde yapımı devam eden trafo merkezlerini inceleyen Vali Mustafa Toprak, şantiyede görevli yetkilerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Trafo merkezi inşaatının birkaç eksik dışında tamamlandığı belirten Toprak, "Trafo merkezinin çevresinde bulunan alanın çevre düzenlemesinin yapılması ve elektrik panolarından eksik olanların tamamlanmasının ardından trafonun devreye girecek" dedi.

Trafo binasının sağlam bir alt yapıda inşa edilmesi gerektiğini, böylelikle oluşabilecek yangın gibi olumsuzlukların önüne geçileceğini vatandaşların bu gibi olumsuzluklar karşısında elektriksiz kalmayacaklarını belirten Toprak, "Şükürlü Trafo Merkezi'nde 3 tane hat fideri, 2 tane trafo fideri ve 1 tane de transfer fideri ile toplamda 100 MW'lık bir trafo inşa edildiğini, trafonun ihtiyaç duyulduğu an 300 Megawatt daha artış yapılabilecek ve ek sistem konulabilecek bir alt yapıda inşa edildiğini" söyledi.

Yeni yapılacak ihalelerin ardından elektrik sıkıntılarının giderileceğini belirten Toprak, "500 evlerde bulunan TM-4 Trafo alanındaki elektrik gücünün, ihalesi yeni yapılmak üzere olan 100 MW ek trafo ile toplamda 300 MW lık bir güce ulaşacağı ve bu sayede elektrik sıkıntısı giderilecektir" dedi.

Toprak son olarak, " Elektrik sıkıntısı yaşanmaması için TEİAŞ tarafından Bismil Merkez'deki trafoda ilave güç artışı sağlandı. Koğuk Köyü'ne özellikle tarımsal sulamada ortaya çıkan problemlerin, ilçenin elektrik problemi yaşamaması için 100 Megawatt'lık bir trafo inşaatı 2012 yılında bitirilerek hizmete sunuldu. Ayrıca Çarıklı, Bağıvar, Şehitlik, Benusen yerleşimleri yerlerine yapılacak ihalelerin ardından buradaki elektrik problemlerine çözüm getirilmiş olacak" ifadelerine yer verdi.

 

 

(M.Sait Adiyaman- İLKHA)

HABERE YORUM KAT