1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Elektrik faturasında yeni dönem
Elektrik faturasında yeni dönem

Elektrik faturasında yeni dönem

Yeni düzenlemeye göre artık fatura bildirimleri SMS ve elektronik posta yoluyla yapılabilecek.

A+A-

6 ay ve üzeri borçlarda ödenecek tutar taksitlendirilecek. Diyarbakır’da büyük sıkıntı yaratan kayıp fatura itirazları artık son bulacak ve yeni fatura bildirim sayesinde açma-kapama gibi durumlarda ilk aydan değil, ikinci aydaki faturadan itibaren bildirim yapılacak.


Diyarbakır’da büyük sıkıntı yaratan kayıp fatura itirazları artık son bulacak. Yeni düzenlemeye göre, artık fatura bildirimleri SMS ve elektronik posta yoluyla yapılabilecek. 6 ay ve üzeri borçlarda ödenecek tutar taksitlendirilecek.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) yapılan açıklamaya göre, elektrik tüketicileri ve tedarikçi şirketler arasında imzalanması ve uyulması zorunlu "Perakende Satış Sözleşmesi" standardı Kurul kararı ile belirlendi ve elektrik tüketicilerine bazı avantajlar sağlandı.
 
6 ay üzeri tutar taksitlendirilecek


Faturalandırmanın 6 ay veya üzeri tüketim dönemini kapsayacak şekilde hazırlanması durumunda, sayacın hangi aralıklarda okunduğuna bakılmaksızın, abonenin talebi üzerine vade farksız taksit uygulaması zorunluluğu ile faturaların posta kutusuna, posta kutusu yoksa bu amaçla teçhiz edilmiş mekana veya abonenin kolayca ulaşabileceği yere bırakılması suretiyle yapılması zorunluluğu getirildi.
 
1 yıl içinde itiraz


Şirketlere "faturaların adrese teslim edilmesi hususunda gerekli dikkat ve özeni göstermeleri gerekliliği"nin de hüküm altına alındığı sözleşme ile tüketicilere SMS ve e-posta yoluyla fatura tebliğinin önü açıldı.

 

Elektrik sayacının tüketimi kaydetmemesi ya da yanlış kaydetmesi durumunda ise şirketin eksik tüketim miktarı için tahakkuk ettirdiği faturaya tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde itiraz edilebilecek.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler