1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Elektrik faturalarında yeni tarifenin iptali için dava açıldı
Elektrik faturalarında yeni tarifenin iptali için dava açıldı

Elektrik faturalarında yeni tarifenin iptali için dava açıldı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), "maliyet kalemlerinin gizlendiği" gerekçesiyle yeni elektrik faturalarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Danıştay'da dava açtı.

A+A-

Cumhuriyet.com.tr
EMO'dan yapılan yazılı açıklamada, "Danıştay`a yapılan başvuruda, 1 Ocak 2016'dan itibaren geçerli olan tarifeye ilişkin Enerji Piyasası denetleme Kurumu (EPDK) kararının, Elektrik Piyasası Yasası'nın şeffaflık ilkesi ve tüketicinin korunmasına ilişkin mevzuata aykırı olduğu belirtilerek, iptali ve yürütmesinin durdurulması istendi" denildi.
 
EMO açıklamasına göre dava dilekçesinde, Daha önce 1 kilovat saatlik enerji için, "Kayıp/Kaçak Bedeli", "Dağıtım Bedeli", "Perakende Satış Hizmet Bedeli", "İletim Bedeli" ile "Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli"nin kaç kuruş olduğunun ayrı ayrı belirtildiği; sayaç okuma bedelinin de maktu bir bedel olarak tanımlandığı anımsatıldı. Yeni tarife ile tüm tarife bileşenlerinin "Enerji Bedeli" ve "Dağıtım Bedeli"ne indirgendiği kaydedilen dilekçede, şöyle denildi:
 
"Dava konusu tarife tablosu, 6446 sayılı Yasa, bu yasaya göre oluşturulmuş ikincil mevzuat ile tüketicinin korunması hakkında mevzuata aykırı bir şekilde, elektrik tüketim bedellerini oluşturan her bir bedelin tarife içerisindeki ağırlığını ve miktarını içermemesi nedeniyle hukuka aykırılık taşımaktadır. Tarife yapısının belirsizliği faturalara da aynı şekilde yansımakta, elektrik abonelerince ödeme bilgileri denetlenememektedir. Her ay düzenlenen tek tek faturaların bir kamu otoritesi tarafından denetlenmesi olanağı da bulunmadığından, keyfi bir uygulamaya neden olunmuş ve elektrik kullanıcıları açısından belirsiz bir süreç doğmuştur."
 
"Şeffaflık yok edildi"
 
Dilekçede, 6446 sayılı Yasa`nın amaç maddesindeki "şeffaflık" ilkesinin "öncelikle maliyetler ve fiyatlandırmanın herkes tarafından bilinebilir ve denetlenebilir olmasını içerdiği" vurgulandı.
 
Elektrik sektörünün serbestleştirilmesinin gerekçelerinin başında bu şeffaf yapıya kavuşulmasının yer aldığı belirtilerek, EPDK'nın herkes tarafından anlaşılır şekilde maliyetlerin faturalara yansıtılmasını sağlamakla yükümlü olduğuna dikkat çekildi.
 
Elektrik Piyasası Tarifeler Yönetmeliği'nde tarifelerin kamuoyuna duyurulması ve İnternet sitelerinde sürekli yayımlanmasına yönelik tüzel kişilere getirilen yükümlülüğün de şeffaflığı sağlamaya yönelik olduğu belirtildi ve "Davalı EPDK, bizzat kendi kararıyla tarifelerin kullanıcıların ve kamuoyunun anlayamayacağı, içeriği hakkında bilgi sahibi olamayacağı şekilde bir tarife onaylamış olmakla, şeffaflık ilkesini ihlal etmektedir" denildi.
 
"Sayaç okuma bedeli de hukuka aykırı"
 
Maktu olarak alınması gereken sayaç okuma bedelinin de tüketime orantılı hale getirildiğinin anlaşıldığı belirtilen dilekçede, "Her bir abone için aynı nitelikli hizmeti içeren sayaç okuma bedelinin nispi olarak belirlenmesi de ayrıca hukuka aykırılık taşımaktadır" denildi.
 
EPDK yılbaşında elektrik fiyatlarının bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6.8 artırılmasına karar vermişti.

HABERE YORUM KAT