1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektriğe yılın üçüncü zammı
Elektriğe yılın üçüncü zammı

Elektriğe yılın üçüncü zammı

Elektrik faturaları 1 Ekim’den itibaren konutlara yüzde 9.07, sanayiye yüzde 9.27 zamlı gelecek. Yılbaşından bu yana üçüncü zammını gören elektrik fiyatındaki artış yüzde 60’a yaklaştı

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 1 Ekim’den itibaren konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 9.07, sanayide kullanılan elektriğe ise yüzde 9.27 oranında zam yapılmasına onay verdi. Böylece elektriğe 2008 başından bu yana üçüncü kez zam yapılırken, toplam zam oranı yüzde 57.72’ye ulaştı.Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) dağıtım şirketleri ve TEDAŞ’a sattığı elektriğin toptan satış fiyatına yüzde 34 oranında zam talep etmiş, EPDK, zammı geçtiğimiz haftalarda onaylamıştı. Bu zammın dağıtım şirketlerinin maliyetlerinde yol açtığı artış ve nihai tüketiciye ne kadar yansıyacağı da belirlendi. Gerekçe: Maliyet arttıEPDK dünkü toplantısında, TEDAŞ’ın ve 20 elektrik dağıtım şirketinin, maliyetlerinin artması gerekçesiyle satış tarifelerinin revize edilmesi talebini değerlendirdi ve karara bağladı.Buna göre, konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 9.07, işyerlerinde kullanılan elektriğe yüzde 9.35, sanayide kullanılan elektriğe ise yüzde 9.27 oranında zam yapıldı.Böylece tüm vergi, pay ve fonlar hariç olmak üzere, tek terimli sanayi elektriğinin kilovatsaat fiyatı 16.143 YKr’den 17.640 YKr’ye, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati 17.944 YKr’den 19.572 YKr’ye, ticarethanelerde kullanılan elektriğin kilovatsaati de 20.944 YKr’den 22.957 YKr’ye çıktı. Doğalgaz da yoldaYılbaşında konutlara yüzde 15, sanayiye yüzde 10 oranında uygulanan elektrik zammı vergi ve fonlarla birlikte tüketiciye konutta yüzde 19.5, sanayide yüzde 12 olarak yansımıştı. 1 Temmuz’da otomatik fiyatlandırma sistemi çerçevesinde konut elektriği yüzde 21, sanayi ise yüzde 22  artmıştı. 1 Ekim’den itibaren uygulanacak yeni tarifelerle, yılbaşından bu yana yapılan zam konutta yüzde 57.72, sanayide yüzde 49.31 oldu.1 Ekim’de doğalgaza da zam yapılması planlanırken, otomatik fiyatlandırma sistemi çerçevesinde elektrikte 1 Ocak itibariyle yeni fiyat ayarlamasına gidilecek.

 

‘Petrol fiyatındaki düşüş 6-9 ay sonra bize yansır’Enerji Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarındaki düşüşün 6-9 ay sonra elektrik ücretlerine yansıyabileceğini ifade etti.Önceki akşam Samanyolu Haber TV’de yayımlanan “Siyaset Sahnesi” programına katılan Güler, elektrik zammına ilişkin soru üzerine, elektriğe 5.5 yıl zam yapmadıklarını anımsatarak, zamma rağmen Türkiye’nin doğalgaz ve elektrikte ucuz ülkeler arasında olduğunu kaydetti. Güler şöyle devam etti:“Tabii ki zam sevimli bir şey değil ama kurtarmadığı zaman ne yapacaksınız? ‘Petrol fiyatları düştüğü halde niye zamdan bahsediyorsunuz’ diyebilirsiniz.Bizim Rusya’dan aldığımız gaz 6 ay geriden yansıyor, İran’dan aldığımız gaz 9 ay geriden geliyor ve biz hesapları 3’er aylık periyotlarla yapıyoruz. Yüksek fiyatlı petrolün dalgası hâlâ devam ediyor.”