1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ele geçirilen uyuşturucu miktarında büyük artış
Ele geçirilen uyuşturucu miktarında büyük artış

Ele geçirilen uyuşturucu miktarında büyük artış

Diyarbakır'da 2 yılda ele geçirilen uyuşturucu miktarının, son 10 yılda yakalanan uyuşturucu miktarına eşdeğer olduğu belirtildi.

A+A-

İl Emniyet Müdürü Recep Güven, geçen ay düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen 2 ton esrar maddesinin basın mensuplarına gösterimi sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye'de en çok yakalanan ve kullanılan uyuşturucu maddenin esrar olduğunu söyledi.

2011 yılında, uyuşturucu madde ve ticareti yapan organizasyonlara yönelik düzenlenen 299 operasyonda 6 ton 263 kilogram esrar, sokak satıcılarına yönelik operasyonlarda ise 3 ton 484 kilogram esrar ele geçirildiğini belirten Güven, 2012 yılında düzenlenen operasyonlarda ise yakalanan uyuşturucu miktarının 12 tona yükseldiğini kaydetti. Güven, geçen yılki operasyonlarda ayrıca 18 bin 752 uyuşturucu hap ile 2 milyon 557 bin kök kenevir bitkisinin de yakalandığını vurgulayarak, sokak satıcılarına yönelik operasyonda ise 339 kilogram esrar elde edildiğini bildirdi.

-Güzergah Karadeniz'e kaydı-

Müdür Güven, son birkaç yıldır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ile İstihbarat Şubesi ekiplerince kapsamlı analizler sonucunda geniş çaplı operasyonların düzenlendiğini dile getirerek, şöyle dedi:

"10 yıldaki miktar kadar son 2 yılda uyuşturucu madde yakalanmış oldu. Uyuşturucu ticareti organize bir faaliyettir,taşıcısıyla, üreticisiyle, kullanıcısıyla çok büyük bir organizasyonun olduğu bir bela... Mücadele etmek için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla geniş kapsamlı dosya açıldı. Son birkaç yıldır yapılan yakalamaları 'Narko-terör' ve 'terörün finansmanı' başlığı altında değerlendiriyoruz. Yapılan yakalamalar sonucunda önemli delilere ulaşıldığını ifade edebiliriz. Miktarların büyüklüğü tehlikenin büyüklüğüne delalettir. Geçen bir seferde 21 ton yakalandı. Bu miktar, alışageldiğimiz miktarlar değildir. Tehlike çok büyük, bunun iç piyasaya yayılması da o derecede ciddidir.

Çocukları korumak adına sokak satıcılarına yönelik operasyonlara büyük önem veriyoruz. Özellikle son 3 yılda güvenlik güçlerince yapılan 'Narko-terör' operasyonlarında uyuşturucu madde ekimi ve ticaretine tarihin en büyük darbesi vurulmuş, terörün finansmanı konusunda terör örgütlerinin uyuşturucudan nemalanmalarına büyük darbe vurulmuştur."

"Bu operasyonlar artık kaçakçılık, uyuşturucu madde operasyonları olmaktan çıkmıştır" ifadelerini kullanan Güven, "Çok büyük organizasyonlarla bağlantılıdır. Son dönemde vatandaşların ihbarında büyük artış olmuş ve bu sayede bizi desteklemişlerdir. Diyarbakırlılar huzurlarına ve çocuklarının sağlığına sahip çıkıyor" diye konuştu.

Gazetecilerin soruları üzerine Müdür Güven, daha önce Diyarbakır üzerinden yapılan batı illerine uyuşturucu sevkinde rota değişikliği olduğunu, operasyonların yoğunluğu nedeniyle artık uyuşturucu maddelerin Karadeniz bölgesi üzerinden batı illerine sevk edildiğinin anlaşıldığını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT