21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır21 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir19 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,486
  %0.79
 • Dolar
  3,0835
  %0.81
 • Euro
  3,3506
  %0.19

Elde kalan kurbanlıklar alınacak

Elde kalan kurbanlıklar alınacak

08 Ekim 2014 Çarşamba 15:29

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kurban Bayramı nedeniyle elde kalan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından satın alınacağını açıkladı.

Kurbanlıkları elinde kalanlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan müjde gibi bir haber geldi.
 
Bakanlıktan Kurban Bayramı'na ilişkin yapılan yazılı açıklamada, bayramı sonrasında geçen yıl olduğu gibi kesim zorunluluğu olmadan canlı hayvan alımı yapılacağı belirtildi. Açıklamaya göre, başta batı bölgelerindeki iller olmak üzere, Türkiye genelinde Kurban Bayramı dolayısıyla kurban pazarlarına getirilen ancak yetiştiricilerin ellerinde kalan hayvanların, değerlerinin altında satılmaması, geri dönüş sürecindeki mali giderler konusunda sıkıntı yaşanmasını engellemek amacıyla Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak.
 
Bugünden itibaren alımlar başlayacak
 
2013 yılı içerisinde pilot uygulaması yapılan ve yetiştiriciler tarafından ilgi gören canlı kurbanlık alım metoduyla Kombina Müdürlükleri tarafından bugünden (8 Ekim 2014)  itibaren, hayvanların fiziksel ve hayvan hastalıkları yönünden muayenelerinin yapılarak, Kombina Müdürlüğünün bulunduğu Adana, Ağrı, Bingöl, Diyarbakır, Denizli, Erzurum, Sakarya, Sincan, Van ve Yozgat illerinde işletmeler bünyesinde belirlenen şartlarda alım yapılacak. Bu kapsamda, elde kalan kurbanlıklar, canlı kasaplık sığırlardan, asgari 400 kilo ve üzeri canlı ağırlıktaki besi kondisyonu yüksek erkek canlı kasaplık sığırın canlı kantar tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu elde edilen ağırlığına 10,50 lira ve canlı kilo üzerinden yüzde 50 peşin, kalanı 30 gün vadeyle alınacak.
 
320-399 kilo canlı ağırlıktaki besi kondisyonu yüksek erkek canlı kasaplık sığırın canlı kantar tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülmesi sonucu elde edilen ağırlığının 10,00 lira ve canlı kilo üzerinden yüzde 50 peşin, kalanı 30 gün vade ile alımları gerçekleştirilecek. Ayrıca, 2. ve 3. kalite dişi hayvanlar canlı alım kriterleri ile değil kurumun diğer alım kriterlerine uygun şekilde alınacak.
Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 3397
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com